Jak sadzić pomidory w gruncie? Odmiany, które warto mieć na działce

Jak sadzić pomidory w gruncie? Warzywa te bardzo często pojawiają się na przydomowych grządkach. Nie zawsze jednak plon z nich bywa obfity, bo są dość wrażliwe. Co zrobić, aby cieszyć się z własnych pomidorów?

Uprawa pomidorów w gruncie. Od czego zacząć?

Przede wszystkim uprawa pomidorów w gruncie nie jest bardzo trudna, ale osiągnięcie dobrych plonów wymaga nieco wiedzy i wysiłku. Wiele osób decyduje się na uprawy rosnące w szklarni lub pod folią, bo tam warunki dla roślin są nieco bardziej przewidywalne i w konsekwencji lepsze.  

Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby uprawy pomidorów w gruncie. Można tu zacząć od przygotowania rozsady w domu lub posłużyć zakupionymi sadzonkami. Przygotowanie rozsady to w rzeczywistości doprowadzenie do tego, aby rośliny wykiełkowały z nasion. Robi się to w donicach przetrzymywanych w domu lub szklarni. Oczywiście wymaga to więcej czasu. Obecnie jest już jednak za późno: zwykle wysiew nasion następuje pomiędzy lutym a kwietniem. Pozostaje więc nabyć dobrej jakości sadzonki. 

Czy połączenie ogórka z pomidorem jest szkodliwe? Eksperci obalają mitPołączenie pomidora z ogórkiem jest szkodliwe? Eksperci obalają mit

Jakie pomidory posadzić na działce? Z pewnością odporne

Wybór odpowiednich sadzonek to podstawowa sprawa. Jakie pomidory posadzić na działce? Z pewnością najlepsze będą te odmiany, które cechuje wysoka odporność na zmienne temperatury i choroby. Do popularnych odmian należą:

  • Pomidory podłużne rzymskie - ceni się je z uwagi na zwarty miąższ nadający się doskonale na przecier i zupę.
  • Pomidory San Marzano - jest to odmiana o nieco słodszym smaku, którą ceni się za wspaniały aromat. Mają mało pestek i dlatego są chętnie jedzone na surowo.
  • Pomidory bawole serce - zachęcają aromatycznymi i bardzo dużymi owocami. 
  • Gruszkowate pomidory żółte - nie tylko ciekawie smakują, ale też świetnie się prezentują dzięki swojej kolorystyce.  
Zobacz wideo Klopsiki z soczewicy w sosie pomidorowym

Jakie odmiany pomidorów do gruntu? Pomidorki koktajlowe

Jakie odmiany pomidorów do gruntu będą najlepsze? Z pewnością nie wolno zapominać o pomidorach koktajlowych. Bardzo lubimy jeść je bezpośrednio z krzaczka, ale świetnie prezentują się w sałatkach i innych daniach. Mogą występować w wersji cherry lub daktylowej. Przede wszystkim warto jednak podkreślić, że są to pomidory bardzo dobrze owocujące, zdrowe i odporne na choroby czy zmieniające się warunki. Niekiedy zdarza się, że wyrosną na gruncie same po wysianiu z zeszłorocznych owoców. Warto wykorzystać ich naturalne predyspozycje po to, by cieszyć się ich smakiem na własnej działce.     

SosSos pomidorowy do pizzy na bazie passaty. Przepis, który zajmie tylko kilka chwil

Pomidory w gruncie i ich sadzenie krok po kroku

W jaki sposób zabrać się za pomidory w gruncie? Ich sadzenie krok po kroku nie jest zbyt skomplikowane, ale warto się do tego dobrze przygotować. Zakładamy, że kupiliśmy dobrej jakości sadzonki. Jak dalej z nimi postępować?

Pierwszym etapem jest hartowanie sadzonek. Jego zaletą jest lepsze przygotowanie roślin na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ogranicza się tutaj podlewanie sadzonek i przechowuje je w temperaturze poniżej 10 stopni C. Jednocześnie muszą mieć stały dostęp do świeżego powietrza. 

Przed wysadzaniem roślin do gruntu warto zadbać o:

  • Wybór odpowiedniego stanowiska dla pomidorów: powinno być bardzo słoneczne po to, by dobrze się dojrzewały i były soczyste.
  • Przygotowanie gleby: musi być próchniczna, żyzna i o odczynie delikatnie kwaśnym. Bardzo ważna jest dobra przepuszczalność gleby i to, aby była delikatnie wilgotna.
  • Unikanie tego, by miejsce sadzenia roślin nie było wystawione na zbyt mocną ekspozycję na działanie wiatru. 

Poza tym sadzonki pomidorów nie powinny sąsiadować z uprawami ziemniaków i papryki. Wysadzanie roślin zaleca się po ostatnich przymrozkach. Stąd połowa maja najczęściej jest uważana za optymalny czas. W przypadku poszczególnych odmian trzeba więcej lub mniej czasu poświęcać na usuwanie bocznych pędów i palikowanie roślin. Czasami konieczne jest ogławianie, czyli usuwanie głównego pędu przyspieszające rozwój bocznych gałązek rośliny. 

Pomidory są roślinami, które trzeba utrzymywać w odpowiedniej wilgoci. Jeśli tylko nie panują upały, to zaleca się podlewanie raz w tygodniu. Optymalna ilość wody to ok. 2 l na jeden krzak.   

Zobacz też: Trik, który ułatwia krojenie pomidorków koktajlowych. Użyj talerzyka i zrób to ekspresowo

Więcej o: