Jak sadzić pomidory w gruncie? Odmiany, które warto mieć na działce

Jak sadzić pomidory w gruncie? Warzywa te bardzo często pojawiają się na przydomowych grządkach. Nie zawsze jednak plon z nich bywa obfity, bo są dość wrażliwe. Co zrobić, aby cieszyć się z własnych pomidorów?

Uprawa pomidorów w gruncie. Od czego zacząć?

Przede wszystkim uprawa pomidorów w gruncie nie jest bardzo trudna, ale osiągnięcie dobrych plonów wymaga nieco wiedzy i wysiłku. Wiele osób decyduje się na uprawy rosnące w szklarni lub pod folią, bo tam warunki dla roślin są nieco bardziej przewidywalne i w konsekwencji lepsze.  

Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby uprawy pomidorów w gruncie. Można tu zacząć od przygotowania rozsady w domu lub posłużyć zakupionymi sadzonkami. Przygotowanie rozsady to w rzeczywistości doprowadzenie do tego, aby rośliny wykiełkowały z nasion. Robi się to w donicach przetrzymywanych w domu lub szklarni. Oczywiście wymaga to więcej czasu. Obecnie jest już jednak za późno: zwykle wysiew nasion następuje pomiędzy lutym a kwietniem. Pozostaje więc nabyć dobrej jakości sadzonki. 

Jakie pomidory posadzić na działce? Z pewnością odporne

Wybór odpowiednich sadzonek to podstawowa sprawa. Jakie pomidory posadzić na działce? Z pewnością najlepsze będą te odmiany, które cechuje wysoka odporność na zmienne temperatury i choroby. Do popularnych odmian należą:

  • Pomidory podłużne rzymskie - ceni się je z uwagi na zwarty miąższ nadający się doskonale na przecier i zupę.
  • Pomidory San Marzano - jest to odmiana o nieco słodszym smaku, którą ceni się za wspaniały aromat. Mają mało pestek i dlatego są chętnie jedzone na surowo.
  • Pomidory bawole serce - zachęcają aromatycznymi i bardzo dużymi owocami. 
  • Gruszkowate pomidory żółte - nie tylko ciekawie smakują, ale też świetnie się prezentują dzięki swojej kolorystyce.  
Zobacz wideo Klopsiki z soczewicy w sosie pomidorowym

Jakie odmiany pomidorów do gruntu? Pomidorki koktajlowe

Jakie odmiany pomidorów do gruntu będą najlepsze? Z pewnością nie wolno zapominać o pomidorach koktajlowych. Bardzo lubimy jeść je bezpośrednio z krzaczka, ale świetnie prezentują się w sałatkach i innych daniach. Mogą występować w wersji cherry lub daktylowej. Przede wszystkim warto jednak podkreślić, że są to pomidory bardzo dobrze owocujące, zdrowe i odporne na choroby czy zmieniające się warunki. Niekiedy zdarza się, że wyrosną na gruncie same po wysianiu z zeszłorocznych owoców. Warto wykorzystać ich naturalne predyspozycje po to, by cieszyć się ich smakiem na własnej działce.     

Pomidory w gruncie i ich sadzenie krok po kroku

W jaki sposób zabrać się za pomidory w gruncie? Ich sadzenie krok po kroku nie jest zbyt skomplikowane, ale warto się do tego dobrze przygotować. Zakładamy, że kupiliśmy dobrej jakości sadzonki. Jak dalej z nimi postępować?

Pierwszym etapem jest hartowanie sadzonek. Jego zaletą jest lepsze przygotowanie roślin na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Ogranicza się tutaj podlewanie sadzonek i przechowuje je w temperaturze poniżej 10 stopni C. Jednocześnie muszą mieć stały dostęp do świeżego powietrza. 

Przed wysadzaniem roślin do gruntu warto zadbać o:

  • Wybór odpowiedniego stanowiska dla pomidorów: powinno być bardzo słoneczne po to, by dobrze się dojrzewały i były soczyste.
  • Przygotowanie gleby: musi być próchniczna, żyzna i o odczynie delikatnie kwaśnym. Bardzo ważna jest dobra przepuszczalność gleby i to, aby była delikatnie wilgotna.
  • Unikanie tego, by miejsce sadzenia roślin nie było wystawione na zbyt mocną ekspozycję na działanie wiatru. 

Poza tym sadzonki pomidorów nie powinny sąsiadować z uprawami ziemniaków i papryki. Wysadzanie roślin zaleca się po ostatnich przymrozkach. Stąd połowa maja najczęściej jest uważana za optymalny czas. W przypadku poszczególnych odmian trzeba więcej lub mniej czasu poświęcać na usuwanie bocznych pędów i palikowanie roślin. Czasami konieczne jest ogławianie, czyli usuwanie głównego pędu przyspieszające rozwój bocznych gałązek rośliny. 

Pomidory są roślinami, które trzeba utrzymywać w odpowiedniej wilgoci. Jeśli tylko nie panują upały, to zaleca się podlewanie raz w tygodniu. Optymalna ilość wody to ok. 2 l na jeden krzak.   

Zobacz też: Trik, który ułatwia krojenie pomidorków koktajlowych. Użyj talerzyka i zrób to ekspresowo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.