Kiedy siać ogórki? Z punktu widzenia warunków atmosferycznych, najbezpieczniejszy termin przypada po 15 maja, czyli tzw. Zimnej Zośce. Mniej więcej w połowie tego miesiąca przychodzi wyraźne ochłodzenie, a do Polski chwilowo powracają gruntowe przymrozki.
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.
Uprawa ogórków nie może udać się bez odpowiedniego przygotowania gleby. Zrób to rok wcześniej, jesienią. Konieczne jest do tego rozrzucenie obornika lub kompostu.
Sadzonki nie przyjmują się w mało żyznej glebie - należy ją zatem odpowiednio odżywić fosforem i potasem. Wraz z nadejściem wiosny ziemię należy dodatkowo wzbogacić azotem. Pierwszą dawkę tego pierwiastka podawaj przed wysiewem nasion, drugą - z chwilą, gdy ogórki zaczynają kwitnąć.
Same nasiona również wymagają odpowiedniego przygotowania. Aby przyspieszyć ich kiełkowanie, dobrze jest wymoczyć je w wodzie o temperaturze 20-30 stopni C. Należy to robić w płaskich naczyniach. Ilość wody powinna być niewielka. Nasiona muszą być tylko lekko przykryte. Wyciągnij je z wody, kiedy tylko zauważysz pierwsze ślady kiełkowania. Muszą być również uodpornione na działanie szkodników, w czym pomaga odkażanie.
Czas siewu i sadzenia ogórków gruntowych uzależniony jest również od sposobu, w jaki się to robi. Nasiona do doniczek należy siać w drugiej połowie kwietnia; ich rozsadę zaleca się przenieść do gruntu na przełomie maja i czerwca.
Ogórki do ziemi możesz siać od połowy maja do połowy czerwca. Temperatura nie może wtedy spadać poniżej 15 stopni ciepła. Siew ogórków gruntowych wymaga rozstawy 80 × 100 cm. Ich nasiona należy umieścić na głębokości dwóch centymetrów. Wkładaj je pojedynczo lub po trzy sztuki, w wilgotnej glebie.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.