Kiedy i jak siać ogórki gruntowe? Sam proces jest łatwy, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach

Ogórki stanowią dla większości z nas część codziennego jadłospisu. Używa się ich do sałatek, na marynaty, do kiszenia. Kiedy siać ogórki gruntowe i o czym pamiętać? Przede wszystkim to warzywo ciepłolubne - najmniejszy przymrozek jest w stanie zniszczyć zasiewy. Siew musi być zatem zrobiony w takim terminie, aby ryzyko mrozu było jak najmniejsze.

Kiedy siać ogórki? Z punktu widzenia warunków atmosferycznych, najbezpieczniejszy termin przypada po 15 maja, czyli tzw. Zimnej Zośce. Mniej więcej w połowie tego miesiąca przychodzi wyraźne ochłodzenie, a do Polski chwilowo powracają gruntowe przymrozki. 

Zobacz wideo Ogórki małosolne na 4 sposoby

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy siać ogórki? Zanim to zrobisz, przygotuj grunt z odpowiednim wyprzedzeniem

Uprawa ogórków nie może udać się bez odpowiedniego przygotowania gleby. Zrób to rok wcześniej, jesienią. Konieczne jest do tego rozrzucenie obornika lub kompostu.

Sadzonki nie przyjmują się w mało żyznej glebie - należy ją zatem odpowiednio odżywić fosforem i potasem. Wraz z nadejściem wiosny ziemię należy dodatkowo wzbogacić azotem. Pierwszą dawkę tego pierwiastka podawaj przed wysiewem nasion, drugą - z chwilą, gdy ogórki zaczynają kwitnąć.

Same nasiona również wymagają odpowiedniego przygotowania. Aby przyspieszyć ich kiełkowanie, dobrze jest wymoczyć je w wodzie o temperaturze 20-30 stopni C. Należy to robić w płaskich naczyniach. Ilość wody powinna być niewielka. Nasiona muszą być tylko lekko przykryte. Wyciągnij je z wody, kiedy tylko zauważysz pierwsze ślady kiełkowania. Muszą być również uodpornione na działanie szkodników, w czym pomaga odkażanie.

Kiedy siać ogórki? Przełom maja i czerwca to najlepsza pora

Czas siewu i sadzenia ogórków gruntowych uzależniony jest również od sposobu, w jaki się to robi. Nasiona do doniczek należy siać w drugiej połowie kwietnia; ich rozsadę zaleca się przenieść do gruntu na przełomie maja i czerwca.

Ogórki do ziemi możesz siać od połowy maja do połowy czerwca. Temperatura nie może wtedy spadać poniżej 15 stopni ciepła. Siew ogórków gruntowych wymaga rozstawy 80 × 100 cm. Ich nasiona należy umieścić na głębokości dwóch centymetrów. Wkładaj je pojedynczo lub po trzy sztuki, w wilgotnej glebie.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.