Do ogórków małosolnych najlepiej używać soli kamiennej niejodowanej - jest najmniej przetworzona. Poza tym zawiera sole mineralne, które wzbogacają solankę i sprzyjają fermentacji. Najlepszy smak zapewnia wodny roztwór soli o stężeniu od sześciu do ośmiu procent.
Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.
Przepis na ogórki małosolne: potrzebne składniki
- kg ogórków (muszą być świeże, raczej średniej wielkości, najlepiej z ekologicznej uprawy);
- 5 gałązek kopru;
- kilka ząbków czosnku (muszą być obrane i przekrojone na pół);
- 15 cm kawałek korzenia chrzanu;
- kilka liści porzeczki lub wiśni (opcjonalnie, nie są niezbędne);
- półtora litra wody;
- sól kamienna do przetworów (najlepiej niejodowana).
Jak przygotować ogórki małosolne? Wystarczy kilka kroków
- Wymocz ogórki w chłodnej wodzie - pozostaw je tam na mniej więcej trzy godziny. Po tym czasie dokładnie je umyj i przełóż do dużego słoja. Jeżeli kisisz ogórki w mniejszych słoikach, układaj je w pionowej pozycji.
- Obierz chrzan i pokrój na kawałki.
- Dodaj przygotowane wcześniej ząbki czosnku, chrzan, koper, opcjonalnie liście porzeczki lub wiśni. Ogórki należy układać na przemian z dodatkami.
- Zalej całość posoloną wodą. Na każdy litr wody przypada czubata łyżka soli. Dokładnie zamieszaj, przykryj gazą i zabezpiecz gumką recepturką.
- Odstaw słoik w zacienione miejsce na kilka dni (mniej więcej trzy, do pięciu).
Po czym poznać, że ogórki są gotowe do spożycia? Objawem tego jest mętniejąca woda. Takie przetwory nadają się do spożycia przeważnie już po trzech dniach od zaprawienia. Z każdym następnym dniem zaczynają przypominać zwykłe ogórki kiszone.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.