Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami? Podpowiadamy, jakich kuchennych produktów warto użyć

Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami? Jest na to bardzo łatwy sposób, który jest nie tylko naturalny, sprzyjający środowisku, ale także bardzo tani. Zacieki, resztki jedzenia i zabrudzenia odejdą w niepamięć, a to wszystko dzięki produktom, które znajdą się w każdej kuchni.

Więcej ciekawych informacji i porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmywarka to przydatny i pomocny sprzęt domowy, jednak jest nieco wymagający. Regularne czyszczenie zapobiegnie powstawaniu kamienia, osadów i zabrudzeń na naczyniach. Jeżeli nie chcemy korzystać z mocno chemicznych środków dostępnych w sklepach, możemy wykonać to domowymi, ekologicznymi sposobami. 

Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami? - soda

Produkty, które często zalegają w kuchennych szafkach, mogą okazać się niezastąpione w czyszczeniu zmywarki. Jednym z nich jest soda oczyszczona, która potrafi być nieocenioną pomocą podczas domowych porządków. Usuwa tłuszcz, kamienny osad czy zacieki. Aby wyczyścić zmywarkę przy użyciu sody, należy: 

 1. Wyjąć kosze oraz filtr ze zmywarki.
 2. Usunąć ze środka nieczystości i resztki.
 3. Umyć filtr w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie włożyć go na miejsce.
 4. Przygotować pastę z sody i ciepłej wody. Można do niej dodać kilka kropel soku z cytryny dla ładniejszego zapachu.
 5. Rozprowadzić mieszankę po zmywarce przy użyciu zwilżonej szmatki.
 6. Wyszorować dokładnie środek urządzenia i usunąć nieczystości.
 7. Ustawić program płukania.
 8. Uchylić drzwiczki zmywarki, pozostawiając ją do wyschnięcia.
Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Czyszczenie zmywarki domowymi sposobami - ocet

Kolejnym niezawodnym produktem, który okazuje się pomocny w czyszczeniu wielu zabrudzeń, jest ocet. Podobnie jak soda doskonale usuwa tłuszcz i zabrudzenia, a jednocześnie odkaża. W przypadku zmywarki dodatkowo pomaga przywrócić jej blask oraz zamaskować brzydki zapach wydostający się ze środka. Wystarczy powielić trzy powyższe punkty oczyszczania zmywarki, a następnie: 

 1. Dokładnie umyć wnętrze zmywarki przy pomocy wilgotnej ściereczki.
 2. Na dno wlać szklankę octu spirytusowego i włożyć kosze na miejsce.
 3. Uruchomić program na ten z najwyższą temperaturą.
 4. Po zakończeniu uchylić drzwi zmywarki by wnętrze mogło wyschnąć i odparować.

Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Domową metodą na uporanie się z zabrudzeniami zmywarki jest także zastosowanie kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Podobnie jak ocet, który też jest kwasem - rozpuszczają tłuszcze, usuwają osady i kamień, mają właściwości delikatnie żrące, dzięki czemu powierzchnie metalowe lśnią po czyszczeniu.

Jak myć zmywarkę kwaskiem cytrynowym? Do pojemnika na proszek lub tabletkę do zmywarki wsyp małą paczkę kwasku cytrynowego, lub kilka łyżeczek tej substancji (np. 5-6). Kolejnym krokiem jest włączenie programu myjącego charakteryzującego się wysoką temperaturą, np. program mycia brudnych garnków o temperaturze 70-90°C.

Kwas cytrynowy do zmywarki można wykorzystać również jako proszek do czyszczenia. Po rozpuszczeniu go z niewielką ilością, wody i uzyskaniu pasty, nakładamy go gąbką na czyszczoną powierzchnię i dokładnie szorujemy. Po umyciu całej zmywarki wystarczy włączyć program płukania, aby usunąć resztki substancji ze środka.

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.