Najczęstsze błędy przy robieniu ogórków małosolnych. Zła sól to nie wszystko

Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas robienia ogórków małosolnych? Okazuje się, że sposób ich ułożenia oraz rodzaj dodanej soli mają duże znaczenie. Sprawdźcie, na co jeszcze uważać podczas przygotowywania wiosennego przysmaku.

Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz na naszej stronie głównej

Mamy pełnię sezonu na ogórki małosolne. Delikatne i chrupiące ogórki to doskonały dodatek do wiosennych kanapek, obiadów czy sałatek. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, robiąc małosolne? Podpowiadamy, jakie błędy najczęściej się zdarzają i jak ich unikać.

Zła sól

Do przygotowania ogórków małosolnych można użyć zwykłej soli kuchennej jodowanej. Nie ma ona negatywnego wpływu na proces kiszenia (a przecież przygotowanie ogórków małosolnych to nic innego, jak ich krótkie kiszenie). Sól himalajska za to nie będzie najlepszym wyborem - przygotowane z nią ogórki mogą nie wyjść.

Ważne również, by użyć odpowiedniej ilości soli - na 1 litr zalewy wystarczy 1 łyżka.

Duże lub stare ogórki

Gdy kupujecie ogórki, by przygotować małosolne, koniecznie wybierajcie te, które są świeże i jędrne. Zwiędnięte, odleżałe ogórki nie będą smaczne, a nawet mogą się zepsuć. Warto również wybierać te mniejsze, ponieważ łatwiej poddają się one procesowi krótkiego kiszenia. Duże, pękate ogórki mogą po prostu nie ukisić się w tak niedługim czasie.

Warto również dodać, że ogórki należy dokładnie umyć i namoczyć w chłodnej wodzie. Czas moczenia powinien wynosić około 3 godzin.

Nieodpowiednia woda

Często zastanawiamy się, jaką wodą zalać ogórki małosolne. Najlepszym wyjściem jest chłodna woda z kranu. Dzięki niej ogórki zachowają wszystkie witaminy i wartościowe składniki, a do tego będą chrupiące. Zalewanie ogórków gorącą wodą rzeczywiście przyspiesza rozpuszczanie soli oraz cały proces kiszenia, ale niszczymy w ten sposób część witamin.

Złe ułożenie w naczyniu

Ogórki w naczyniu nie powinny być ułożone zbyt ciasno. Ważne, by zalewy było naprawdę sporo. Ogórki powinny także znajdować się pod nią, ponieważ te, które wypłyną na wierzch, mogą spleśnieć.

Stare przyprawy

Zaschnięty korzeń chrzanu, wysuszony koperek... to prosta droga do osiągnięcia gorzkawych w smaku ogórków małosolnych. Do ich robienia używamy tylko świeżych dodatków: zielonożółtego kopru, świeżego korzenia chrzanu, liści winogron.

Zobacz wideo Korniszony w panierce

Nieodpowiedni czas i temperatura

Ogórki kiszone są gotowe po 2-3 dniach od nastawienia. Pierwszym "objawem" tego będzie mętniejąca woda. Z każdym dniem będą stawały się coraz bardziej słone i coraz kwaśniejsze - nie należy więc trzymać ich w naczyniu za długo, ale przełożyć do lodówki.

Trzeba także pamiętać, że ogórki przygotowujemy w niezbyt nasłonecznionym miejscu, ale ciepłym. W chłodnej piwnicy będą się robić znacznie dłużej.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA