Jak kisić młodą kapustę? Prosty i szybki przepis na dodatek do wielu potraw. Tego nie da się zepsuć

Kapusta kiszona domowej roboty jest zupełnie inna niż ta ze sklepu spożywczego. Jest chrupiąca i odpowiednio kwaśna. Idealna jako dodatek do wielu dań. Nie musisz się martwić, że potrzebujesz specjalnego naczynia. Zobacz, jak kisić młodą kapustę najlepszym sposobem.

Więcej interesujących i ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiszona kapusta jest niezwykle łatwa do zrobienia. Ponadto nie wymaga specjalnego sprzętu, a rezultaty są niezawodnie pyszne. Wszystko, co musisz zrobić, to połączyć kilka składników. Kapusta wydziela płyn, tworząc swój własny roztwór solankowy. Zanurzona w nim na kilka dni lub tygodni powoli fermentuje. Z czasem robi się chrupiąca i kwaśna.

Zobacz wideo Kapusta ma tyle samo witaminy C co cytrusy! Samo zdrowie

Co jest potrzebne do zrobienia kapusty kiszonej? 

W najbardziej podstawowym zakresie wszystko, czego potrzebujesz, to kapusta, sól i spory pojemnik. Będziesz ją w nim przechowywać w trakcie fermentacji. Ważne jest, aby kapusta podczas tego procesu pozostawała zanurzona w płynie. Minimalny czas kiszenia kapusty to około trzech dni, choć będzie ona fermentować i nabierać smaku jeszcze przez jakiś czas. Kapusta kiszona nadaje się do spożycia na każdym etapie, dlatego nie istnieje minimalny ani maksymalny okres fermentacji. Składniki, które będą ci potrzebne to:

  • średnia główka zielonej kapusty,
  • 4 łyżki soli kamiennej.

Jak kisić młodą kapustę? Najlepszy sposób

Kiszenie młodej kapusty posiada wiele zalet. To nie tylko ogromna dawka witamin, ale również probiotyków. Jak wykonać krok po kroku?

  1. Upewnij się, że słoik został umyty i wypłukany.
  2. Odrzuć zwiędłe, wiotkie liście zewnętrzne kapusty.
  3. Pokrój kapustę na ćwiartki i odetnij rdzeń.
  4. Pokrój każdą ćwiartkę wzdłuż, tworząc osiem klinów.
  5. Każdy klin pokrój w poprzek na bardzo cienkie wstążki.
  6. Przełóż kapustę do dużej miski i posypać solą.
  7. Zacznij wcierać sól w kapustę przez 5 do 10 minut, masując i ściskając kapustę rękami.
  8. Weź garść kapusty i zapakuj ją do słoika.
  9. Co jakiś czas podbijaj pięścią kapustę w słoiku.
  10. Wlej do słoika płyn, który wypłynął z kapusty podczas masowania.
  11. Gdy cała kapusta zostanie zapakowana do słoika, dociąż ją czymś ciężkim (np.kamieniem).
  12. Przez następne 2-4 dni co jakiś czas dociskaj kapustę.

Kapustę najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. W wysokich temperaturach kapusta kiszona może się zepsuć. Niskie temperatury (powyżej zera) są w porządku, ale fermentacja będzie przebiegać wolniej. Aby przygotować większe lub mniejsze partie kapusty kiszonej, zachowaj ten sam stosunek kapusty do soli i dostosuj wielkość pojemnika. Mniejsze partie będą fermentować szybciej, a większe dłużej.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: