Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Użyj tej przyprawy, która skutecznie je odstraszy

Ślimaki w ogrodzie potrafią być prawdziwym utrapieniem. Nie dość, że niszczą uprawy, to jeszcze zostawiają charakterystyczne ślady śluzu po drodze. Najbardziej uciążliwe są ślimaki nagie. Na szczęście istnieją proste sposoby nas to, jak pozbyć się tych mięczaków z naszego ogrodu.

Co roku do wielu powraca dylemat: jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Choć są ważną i pożyteczną częścią ekosystemu, problem pojawia się, gdy zaczynają się pojawiać w ogromnych ilościach i czynić szkody. Aby pozbyć się ich z ogrodu, wybierajmy przede wszystkim metody naturalne i nieszkodliwe dla środowiska. Co stosować zamiast toksycznych preparatów?

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Użyj cynamonu, popularnej domowej przyprawy

Cynamon działa na ślimaki drażniąco z powodu swego intensywnego zapachu. Aby przestały siać spustoszenie w ogrodzie, wystarczy rozsypać tę przyprawę wokół roślin i rabat. Cynamon odstrasza również mrówki i komary, a ponadto pomaga w walce z pleśnią i chorobami grzybowymi, a także sprawdza się jako ukorzeniacz do sadzonek.

Ślimaki w ogrodzie: kawa skutecznie je odstraszy

Aby skutecznie odstraszyć ślimaki, wystarczy rozsypać fusy po kawie wokół roślin lub zaparzyć ten napój i spryskać liście wywarem. Te mięczaki nie lubią również jej intensywnego zapachu, a ponadto kofeina działa na nie toksycznie. Fusy z kawy dodatkowo można wykorzystać jako nawóz, zatem korzyść jest podwójna.

Co jeszcze działa na ślimaki? Rozważ posadzenie w ogrodzie tych roślin!

Jeżeli chcemy uniknąć "inwazji" ślimaków w naszym ogrodzie, zwróćmy uwagę na to, jakie rośliny sadzimy. Jeśli chodzi o rośliny sadownicze, ślimaki najbardziej lubią maliny, truskawki oraz poziomki, a z warzyw kapustę głowiastą i pekińską, sałatę, buraki ćwikłowe, a także marchew. 

Warto zatem posadzić mydlnicę lekarską, macierzankę lub majeranek w pobliżu miejsc, w których się gromadzą. Ślimaki nie lubią również smaku takich roślin jak bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Warto więc posadzić je na rabacie wśród gatunków bardziej zagrożonych ich "działalnością".

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.