Uprawiana od tysięcy lat moringa oleifera zawiera w sobie dużą dawkę witaminy A, C i E, białka, żelaza i innych minerałów, oraz antyoksydantów, kwasów omega trzy, sześć i dziewięć czy aminokwasów. Tak bogaty skład sprawia, że moringa jest zaliczana do produktów typu superfood i chwalona za swoje niecodzienne właściwości zdrowotne.
Drzewo wywodzi się z Indii, ale obecnie uprawiane jest od Azji aż po Afrykę czy Amerykę Południową. Do rozkwitu potrzebuje gorącego i suchego klimatu, dlatego porasta głównie tropiki, osiągając finalnie aż do 10 metrów wysokości.
Moringa stanowi źródło potasu, żelaza oraz wapnia i białka. Surowce znajdujące się w liściach, kwiatach i korze tego drzewa służą do wytworzenia leków, natomiast z nasion produkuje się olej stosowany w kuchni, a także w kosmetologii.
Więcej interesujących i ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Właściwości, jakie posiada moringa, pozwalają spowolnić proces starzenia. Odpowiada za to wysoka zawartość fenoli oraz antyoksydantów (jak witaminy: A, C, E i B). Nic dziwnego zatem, że z powodzeniem stosowana jest w kosmetologii.
Moringę dostępną w formie zielonego proszku można spożywać na wiele sposobów. Dodając ją do jogurtu, przyprawiając nią sałatkę, czy wsypując do wody, wymieszać i wypić. Wystarczy łyżka sproszkowanych liści dziennie, by wesprzeć naturalny proces budowy włókien kolagenowych i poprawić jędrność skóry.
Jako że roślina ta zwana jest olejodajną, cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników naturalnej pielęgnacji. Moringa, coraz częściej jest też stosowana w celu wzmacniania cebulek włosów, więc jeśli chcemy zadbać o naszą fryzurę, także od zewnątrz warto wykorzystać naturalny olej. Skutecznie przeciwdziała też wypadaniu włosów i walczy z łupieżem.
Olej z drzewa moringa bardzo dobrze się wchłania i nawilża skórę, wspomagając tym samym regenerację naskórka. Można m.in. wmasować na noc w skórę dłoni, dzięki czemu będą one nawilżone i odżywione, a powstały na niej film ochroni ręce przed wysuszaniem i nadmiernym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Wartości odżywcze moringi mają także szerokie zastosowanie w lecznictwie. Chrom wspomaga przemianę materii i redukuje stres. Wysoki procent, zawartych w morindze oksydantów w znacznym stopniu wspomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym, który przyczynia się do występowania i rozwoju wielu chorób w tym cukrzycy, nowotworów oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Znajdujący się w niej bor, wspomaga natomiast prawidłową pracę mózgu.
Moringa wesprze nas także w walce z patogennymi szczepami bakterii, a związki polifenolowe występujące w jej liściach pomogą wychwycić i neutralizować wolne rodniki, chroniąc tym samym komórki przed zniszczeniem i przyczyniając się do zmniejszenia stanów zapalnych.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.