Więcej o sezonie na lody 2022 przeczytasz na naszej stronie głównej
Słony karmel to już klasyka, szereg sezonowych owoców znajdziemy w prawie każdej lodziarni, gorzka czekolada też pojawia się już w wielu miejscach. Jakich niespotykanych smak lodów można spróbować w tym sezonie? Podpowiadamy, gdzie się wybrać i o jakie smaki pytać.
Nasz przegląd zaczynamy od smaków przygotowywanych według receptury z 1931 roku. Lody o smaku grylażu lub marzanki możecie kupić w Warszawie w "STAREJ Lodziarni". Co to za smaki? Nazwę grylaż na pewno kojarzą ci, którzy pamiętają słodycze z czasów PRL-u, ponieważ cukierki grylażowe sprowadzane zza wschodniej granicy były wówczas bardzo popularne. Grylaż to masa cukiernicza z karmelizowanych orzechów - w STAREJ Lodziarni używane są orzechy włoskie i migdały. Taką masą niekiedy przekładano ciasta i desery.
Marzanka zaś jest kwiatem, znanym też jako przytulia wonna, często używanym w ziołolecznictwie. Cechuje ją przyjemny, pełen aromatu zapach, dzięki któremu stała się również doskonałym składnikiem do deserów lodowych.
- Te dwa smaki to nasze bestsellery - opowiada Aneta Sienicka, właścicielka "STAREJ Lodziarni". Goście naszej kawiarni są bardzo chętni, by spróbować czegoś nowego. Naszymi niezwykłymi lodami interesują się osoby w różnym wieku, choć zauważyliśmy, że starci klienci zwykle wybierają bardziej klasyczne smaki. Receptura, według której przyrządzamy lody, pochodzi z 1931, z Sokołowa Podlaskiego, gdzie przyrządzała je moja prababcia. Wszystkie składniki mamy naturalne i wszystko robimy sami. Oprócz naszych najsłynniejszych propozycji, możemy zaproponować gościom także lody z dodatkiem sezonowym owoców oraz kilka mniej nietypowych propozycji, na przykład wiśnię w karmelu czy chrupiący migdał.
Lody możecie kupić w lokalach "STAREJ Lodziarni" przy ul. Francuskiej 48/1 lub na Chmielnej 7.
Warszawiacy mogą też spróbować lodów o smaku rogala marcińskiego. Ten smak inspirowany jest tradycyjnym wypiekiem wielkopolskim, czyli rogalem świętomarcińskim przygotowywanym na 11 listopada. Rogal świętomarciński przygotowywany jest z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku z dodatkiem bakalii. Po takie lody zajrzyjcie do "Stolicy Lodów i Pączków" - lokale znajdziecie w różnych lokalizacjach na Woli, Żoliborzu, Bielanach, Bemowie i w Ursusie.
Bazylia to zioło, którego najczęściej używamy do przygotowania pizzy. A co powiecie na lody bazyliowe? Ten odświeżający, letni smak możecie znaleźć w sopockiej kawiarni "Bacio di Cafe" w Sopocie (ul. Grunwaldzka 4/6). Poza pachnącą bazylią pojawia się tam także sorbet piwny, który bez wątpienia docenią amatorzy napoju. Kawiarnia przygotowuje różne smaki na każdy dzień, więc warto zapoznać się z ofertą w ich mediach społecznościowych lub na miejscu. Wśród ciekawych smaków znajdziecie także sorbet ogórkowy, lody o smaku rumu czy bezy z rokitnikiem.
Lody o smaku sera? W gdańskiej lodziarni "PAULO Gelateria" znajdziecie klasyczną kompozycję (pojawiającą się w głównie w daniach wytrawnych) z gorgonzolą i gruszką. Na uwagę zasługuje także wanilia z palonym masłem czy... olej z pestek dyni. Lodziarnię znajdziecie na gdańskiej starówce.
Amatorów zapachu i smaku róży na pewno zainteresuje oferta gdańskiej lodziarni "Mamma Mia" Oprócz delikatnej róży ciekawą propozycją w ofercie jest sorbet z różowego prosecco czy sorbet z "gruszkówki". Odwiedźcie lokal przy ulicy Pomorskiej 24A lub filię w Sopocie.
W łódzkiej "Łodziarni (sic!) Lody na Okrągło" (Sienkiewicza 13) również możecie spróbować lodów o smaku gorgonzoli - tym razem z dodatkiem karmelizowanej figi. Wielbiciele drinków mogą skusić się na smak mimosa mango z szampanem i winem wytrawnym.
W Łodziarni każdego dnia pojawiają się inne smaki, więc warto sprawdzać ofertę na miejscu lub w mediach społecznościowych.
A wy jakie najbardziej niezwykłe lody jedliście?
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.