Co posadzić obok jabłoni? Te owoce i warzywa korzystnie wpływają na jej rozwój

Wielu z nas nie wyobraża sobie ogrodów działkowych bez obecności jabłoni. Kiedy decydujemy się na ich sadzenie, liczymy na obfite zbiory. Warto zadbać więc o dobre "sąsiedztwo" dla tych drzew owocowych. Co posadzić obok jabłoni, a czego unikać?

Co można posadzić obok jabłoni? Przede wszystkim te gatunki roślin, których obecność wpływa na nią pozytywnie. Warto więc zadbać o to, by nie były to te rośliny, które wykorzystują identyczne związki chemiczne do tworzenia owoców. Warto zadbać także o to, by ich system korzeniowy nie znajdował się w tej samej płaszczyźnie. 

Zobacz wideo Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o jabłkach

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Jabłka Black Diamond"Czarne diamenty", czyli wyjątkowe jabłka z Tybetu. Cena? Zawrotna

Co warto posadzić obok jabłoni? Udane sąsiedztwo z popularnym drzewem owocowym

Jabłoń nadaje się do sadzenia z wieloma gatunkami owoców i warzyw w sąsiedztwie. Najlepsze drzewo do sadzenia z jabłonią to śliwa. Chociaż te dwa drzewa bardzo różnią się od siebie, to jednak czują się bardzo dobrze w swoim towarzystwie. Dzięki rozłożeniu systemu korzeniowego i podobnym wymaganiom glebowym nie rywalizują ze sobą. Należy jednak pamiętać o tym, aby posadzić śliwę od słonecznej strony.

Oprócz śliwy warto posadzić również:

  • maliny - ich krzew dobrze pokrywa glebę w pobliżu drzewa, zapobiegając jej wysychaniu, natomiast obecność pszczół i innych owadów sprzyja obfitemu zapylaniu jabłoni.
  • ogórki, cukinię, pomidory. Te ostatnie dobrze rosną w pobliżu jabłoni, jeśli posadzimy je po słonecznej stronie.
  • cebulę i czosnek - ich specyficzny, intensywny zapach odstrasza potencjalne szkodniki. Jeżeli chcemy zapobiec atakom mrówek i mszyc, warto posadzić glistnika
  • polne rośliny, np. koniczynę białą: jej zapach przyciąga większą ilość pszczół, które intensywniej zapylają jabłoń.

Ile kalorii ma jabłko? Bardzo mało - jedno jabłko (200 g) to ok. 100 kcal.Ile kalorii ma jabłko? Czy polskie jabłka są dietetyczne?

Czego lepiej nie sadzić obok jabłoni? Tych gatunków unikaj

W pobliżu jabłoni nie powinno sadzić się przede wszystkim: ziemniaków, róż i innych roślin, które potrzebują dużo światła. Bardzo złym pomysłem jest posadzenie wiśni w sąsiedztwie - te dwa gatunki stanowią dla siebie zbyt dużą konkurencję, w której "przegrywa" wiśnia. Róże z kolei są siedliskiem chorób. Orzech włoski również nie jest dobrym wyborem, gdyż wydziela do gleby toksyny, których zadaniem jest hamowanie rozwoju drzew innych gatunków, nie tylko jabłoni.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: