Oprysk na ziemniaki - naturalny sposób na zwalczenie szkodników. Ekonomiczne, łatwe i skuteczne metody

Uprawa ziemniaków nie jest trudna, jednak szkodniki żerujące na tej roślinie mogą sprawić duży problem. Oprysk na ziemniaki to skuteczna metoda na pozbycie się uporczywej stonki. Używając naturalnych i ekonomicznych produktów, uzyskamy pożądany efekt, dzięki czemu zbiory będą owocne.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Stonka to główny i najgroźniejszy szkodnik dla upraw ziemniaków. To także coroczny problem rolników, ale i tych osób, które prowadzą małe, przydomowe uprawy. Szkodnik żeruje bowiem na liściach, kwiatach i łodygach ziemniaka, powodując duże straty w jego plonach. Owad jest bardzo ciepłolubny dlatego pojawia się głównie gdy temperatury sięgają od 18 do 26 st. C.

Oprysk na ziemniaki - metoda na stonkę

Obecność stonki ziemniaczanej można zauważyć już wiosną, ale największa plaga rozpoczyna się w połowie lata. Co więcej, owad ten może atakować nie tylko ziemniaki, ale także inne rośliny takie jak pomidory czy papryka

Jedną ze skutecznych metod walki z tym uporczywym szkodnikiem jest zastosowanie oprysków. Zdrowszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla chemicznych środków jest wykorzystanie naturalnych produktów.

Zobacz wideo Ziemniaki nie tuczą! Wręcz pomagają w przemianie materii

Można przygotować oprysk z pokrzywy. Do zrobienia go należy zebrać około kilograma pokrzyw, pociąć je na mniejsze kawałki, włożyć do wiadra lub beczki i zalać 10 litrami wody. Pojemnika nie przykrywamy, gdyż fermentacja pokrzywy powinna zachodzić przy udziale tlenu. Po dwóch tygodniach możemy przejść do opryskiwania roślin - przygotowujemy roztwór z pokrzywy i wody w proporcjach 1 do 20. 

Wyciąg z wrotyczu - skuteczny oprysk na ziemniaki

Aby zwalczyć atak stonki ziemniaczanej w ogrodzie, można też zastosować oprysk przygotowany z wyciągu z wrotyczu. Jest to bylina z rodziny astrowatych, którą często spotykamy przy drogach i na polach. Chcąc uzyskać z niej nawóz, trzeba zalać 300 g świeżego ziela 10 litrami wody. Po upłynięciu doby należy przecedzić miksturę i rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:2. Warto wiedzieć, że wyciąg z wrotyczu może posłużyć nie tylko w zwalczaniu stonki ziemniaczanej, ale i wielu innych szkodników, np. bielinka kapustnika, mszyc, gąsienic czy owocówek.

Niezawodny oprysk na stonkę - użyj kuchennych produktów

Produkty, które z pewnością znajdziemy w każdej kuchni, również mogą pomóc w walce ze szkodnikiem. Jednym ze sposobów jest użycie octu, jednak kluczowe są odpowiednie proporcje, które nie zaszkodzą roślinie. Najlepiej przygotować roztwór w stosunku 1:10. Pierwszy naturalny oprysk na ziemniaki, należy przeprowadzić, gdy rośliny osiągną wysokość ok. 15 cm. Następnie powtarzamy go jeszcze trzykrotnie w okresie wegetacji.

Więcej skutecznych rad znajdziesz w naszym artykule: Ten naturalny oprysk na stonkę jest skuteczny i tani. Wykonasz go samodzielnie za mniej niż 3 zł.

Więcej o:
Copyright © Agora SA