Czy można rozpalić grilla na balkonie? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Czy można rozpalić grilla na balkonie? Piękna pogoda wiosną i latem zachęca do grillowania, ale nie zawsze można udać się na wieś lub na działkę. Czy grill na balkonie jest dobrym pomysłem i jakie warunki musi spełniać?

Czy można rozpalić grilla na balkonie?

Czy można rozpalić grilla na balkonie? Czy za takie działanie grozi nam mandat? Przede wszystkim warto określić, że nie ma zapisów prawnych jednoznacznie zakazujących rozpalania grilla na balkonie. Niestety nie jest to jeszcze powód do tego, żeby można było zająć się grillowaniem na balkonie bez obawy o to, że otrzyma się mandat. 

Kluczowymi elementami są w tym przypadku: 

  • Wewnętrzny regulamin wspólnoty lub spółdzielni.
  • Potencjalna uciążliwość zapachu i dymu dla sąsiadów.

W większości sytuacji wewnętrzne regulaminy wspólnoty lub spółdzielni zabraniają palenia ognia na balkonie. To zaś wyklucza większość urządzeń służących do grillowania. Trudniej jest zdefiniować kwestię uciążliwości zapachu i dymu pochodzącego z grilla dla sąsiadów. Jest to kwestia immisji, czyli w świetle art. 144 Kodeksu Cywilnego zachowań sąsiada, które są uporczywe dla innych mieszkańców. 

Rozpalenie grilla na balkonie musi być więc dozwolone w świetle miejscowych regulaminów i akceptowane przez mieszkańców danego bloku. Zawsze dobrym wyjściem jest zapytanie sąsiadów o to, czy nie będą mieli nic przeciwko. W przypadku interwencji policji grozi mandat w wysokości 500 zł.

Jaki grill na balkonie? Podpowiadamy 

Jaki grill na balkonie będzie w takim przypadku odpowiedni? Z pewnością nie sprawdzi się tutaj grill węglowy. Nie ma przy tym znaczenia jego rodzaj: zarówno urządzenia wielokrotnego użytku, jak i jednorazowe wydzielają ogień i dym. Z oczywistych względów nie można przy tym posłużyć się grillem murowanym. Jedną z popularnych alternatyw są grille gazowe zasilane z butli. Również w takim przypadku mamy do czynienia z ogniem, który tworzy zagrożenie pożarowe. 

Najlepszym wyjściem jest wybór grilla elektrycznego. W przypadku takiego urządzenia nie dochodzi do wydzielania ognia i dymu, pozostaje jedynie zapach. Wprawdzie on również może uchodzić za uciążliwy, ale trudniej będzie to uzasadnić. Stwarzane przez niego zagrożenie pożarowe jest mniejsze. 

Zobacz wideo Grillowane Yakitori z kurczaka w marynacie z ajvaru

Grill pod blokiem - zasady 

Czy dobrą alternatywą będzie grill pod blokiem? Z pewnością można rozpalić grilla na obszarze własnej posesji. Jednak osoby żyjące w domach wielorodzinnych nie mogą być co do tego przekonane. W przestrzeni miasta powinny być wyznaczone miejsca do grillowania. Jeśli decydujemy się na rozpalenie urządzenia pod blokiem, to powinniśmy najpierw ustalić:

  • Administratora odpowiedzialnego za daną przestrzeń. 
  • Czy miejscowe regulaminy zezwalają na grillowanie?
  • Czy nie stwarzamy przy okazji zagrożenia pożarowego?

Grillowanie na balkonie. O czym pamiętać?

O czym pamiętać jeśli chodzi o grillowanie na balkonie? Bez względu na regulaminy i opinię sąsiadów istotne jest to, że w przypadku zaistnienia pożaru z naszej winy bierzemy na siebie bardzo ciężką odpowiedzialność karną zgodnie z art. 163 Kodeksu Karnego. Grozi za to nawet do 10 lat więzienia.

Dlatego przy grillowaniu na balkonie trzeba uważać na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego. W szczególności warto pamiętać o tym, aby:

  • Pozbyć się z otoczenia wszelkich materiałów łatwopalnych, które mogłyby zająć się od ognia.
  • Ustawić grilla tak, by był daleko od łatwopalnych materiałów (np. gałęzi drzew w pobliżu balkonu).
  • Zapewnić stabilność grilla (aby się nie przewrócił) i dopilnować, żeby nie wypadły z niego rozżarzone węgielki. 

Zobacz też: Ryba na grilla - jak zrobić perfekcyjnego grillowanego łososia? Mamy na to sprawdzony sposób!

Więcej o: