Oprysk na mszyce z sody i octu to skuteczny sposób w walce ze szkodnikami. Kluczowe są proporcje

Oprysk na mszyce z sody i octu to jedna z domowych, sprawdzonych metod, która działa cuda. Ekonomiczna mieszanka z tych dwóch składników pomoże w walce z uporczywymi szkodnikami. Radzimy jak ją przygotować oraz zastosować, by uchronić rośliny przed szkodliwymi owadami.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mszyce to niewielkie, ale wyjątkowo uciążliwe szkodniki roślin. Są częstym problemem wielu ogrodników jak i posiadaczy domowych kwiatów. Owady odżywiają się, wysysając sok z roślin, co je osłabia i prowadzi do wyschnięcia i późniejszego obumarcia. Są jednak domowe metody, które mogą temu zaradzić.

drożdże Drożdże na mszyce domowy sposób na walkę ze szkodnikami. Potrzebujesz tylko trzech składników

Oprysk na mszyce z sody i octu - domowa metoda 

Zmorą wielu roślin są szkodniki, które osłabiają je i powodują różne choroby. Jednym z najczęściej pojawiających się owadów są mszyce. Jeśli tylko zauważymy te małe latające owady, warto rozpocząć natychmiastowe zwalczanie. W początkowym etapie śmiało możemy sięgnąć po domowe, naturalne składniki, które są o wiele zdrowsze i bezpieczniejsze od chemicznych środków. Dlatego warto regularnie doglądać rośliny, sprawdzając, czy nie zagościły na nich mszyce. Jednak nie zawsze łatwo je dostrzec - szczególnie jeśli mamy do czynienia z gatunkiem zielonym, który jest trudny do wykrycia zwłaszcza w bujnych, zielonych roślinach ogrodowych

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Zwalczanie mszyc - oprysk z sody i octu

Soda oczyszczona to tani produkt, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, porządkach jak i ogrodzie. Pozwala pozbyć się szkodników, które atakują rośliny, takich jak mszyce czy mączniaki, jest także skuteczna w walce z chwastami

  1. Wystarczy przygotować opakowanie sody oczyszczonej oraz ciepłą wodę.
  2. Przydatny okaże się także olej lub oliwa.
  3. Do połowy szklanki wody dodajemy ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej, a następnie dolewamy pół łyżeczki oleju do smażenia.
  4. Całość umieszczamy w dozowniku - rośliny spryskujemy, używając rozproszonego, szerokiego strumienia.

Ocet to nie tylko świetny środek do czyszczenia. Znajduje także zastosowanie w kuchni, czy ogrodzie. Aby przygotować oprysk z tego produktu należy: 

  1. Przygotować wodę, ocet jabłkowy lub winny.
  2. Wlać ocet do wody w proporcji 1:10.
  3. Całość dokładnie wymieszać i przelać do odpowiedniego dozownika.
  4. Spryskiwać rośliny - stosować tak często, jak to konieczne.

Warto wspomnieć, że w każdej z powyższych mikstur kluczowe są proporcje. Jeśli dodamy zbyt dużą ilość sody, możemy uszkodzić rośliny i uzyskać odwrotny efekt od zamierzanego. Oprysk można stosować co trzy dni. Można też nim ręcznie przecierać liście i łodygi roślin np. na balkonie.

Więcej sprawdzonych metod na walkę ze szkodnikami znajdziesz w naszym artykule: Ten naturalny oprysk na mszyce przygotujesz z dwóch składników. Masz je w swojej kuchni.

Więcej o: