Więcej sprawdzonych sposobów na walkę ze szkodnikami znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Te małe szkodniki zaczynają pojawiać się, gdy temperatura wzrośnie do około 15 stopni. Należy zareagować natychmiastowo, ponieważ bardzo szybko się rozmnażają. Jeśli na liściach zobaczysz sporych rozmiarów chrząszcza z czarnymi paskami, to znak, że stonka zadomowiła się w twoim ogródku. Pojawia się nie tylko na ziemniakach, lecz także na pomidorach i papryce. Dlaczego warto wybrać domowe sposoby na walkę ze stonką? Są dużo lepsze dla warzyw, środowiska i gleby, ponieważ nie dostarczają im chemii. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na walkę ze stonką.
Gnojówka z pokrzywy
To jeden z najpopularniejszych preparatów. Potrzebujesz kilogram świeżej pokrzywy oraz 10 litrów wody. Potnij pokrzywę na mniejsze kawałki i zalej wodą. Roztwór zostaw na 4 dni (aby zaszła fermentacja), następnie przed użyciem rozcieńcz 1:10, litr gnojówki zalej 10 litrami wody. Tak przygotowanej używaj śmiało na szkodniki.
Chude mleko
Litr chudego mleka rozcieńcz w 10 litrach wody. Tak przygotowany przelej do butelki i używaj od razu.
Pędy jałowca
Jak się okazuje, stonka nie lubi się z jałowcem. Aby przygotować skuteczny napar, weź kilka pędów jałowca i zalej 10 litrami gorącej wody. Odstaw na kilka godzin i przed użyciem przecedź.
Wrotycz
Aby przygotować napar z wrotyczu, należy przygotować około 300 g świeżych liści, które należy zalać 10 litrami wody. Następnie odstawić na cały dzień, przed użyciem przecedzić i rozcieńczyć (1:2), czyli litr naparu rozcieńczamy w 2 litrach wody.
Aby skuteczność preparatu była odpowiednia, opryski należy wykonać w chłodny dzień. Wieczór będzie idealną porą, ponieważ nie ma już słońca, które w połączeniu z preparatem może spalić roślinę lub ją uszkodzić.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.