Turkuć podjadek - jak pozbyć się tego szkodnika z ogrodu? Skuteczne sposoby walki z niszczycielami plonów

Turkuć podjadek to jeden z najgorszych szkodników w ogrodzie. Owad ten skutecznie niszczy plony i szybko się rozmnaża. Chociaż walka z nim nie jest łatwa, to istnieje kilka skutecznych sposobów pozbycia się owadów.

Interesujesz się ogrodnictwem? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Niepokojący wygląd, wytrzymałe kończyny i twardy pancerzyk - to tylko niektóre cechy turkucia podjadka. Umożliwiają mu one kopanie nawet trzydziestometrowych korytarzy w jednym sezonie. Szkodnik rozmnaża się w niemal ekspresowym tempie, bo każda samica składa do 300 jaj. To wszystko sprawia, że turkuć podjadek błyskawicznie potrafi zniszczyć cały ogród.

Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować zbyt słoną lub za tłustą zupę? Jak wyczyścić przypalony garnek?

Turkuć podjadek wyrządza ogromne szkody

Podczas kopania tuneli uszkadza bulwy i korzenie drobnych roślin. To jednak nie jest wszystko. Owad często podjada części podziemne pędów. Rośliny zaczynają wtedy więdnąć i nie chcą rosnąć. Trzeba je więc wyrywać i wyrzucać do specjalnego kompostownika. Turkuć podjadek często wypycha uszkodzone siewki. Potrafi zniszczyć nawet krzewy i młode drzewa. Odpowiada również za szkody na trawie. Jeśli zobaczycie w ziemi dziurę i wyschnięte plamy, to już wiecie, że to sprawka tego szkodnika.

Jak pozbyć się turkucia podjadka? Istnieje kilka skutecznych sposobów

Owad nie znosi niektórych roślin. Największymi zmorami turkucia są: czarna olcha, macierzanka oraz szałwia. Możesz przygotować również wywar z czarnej olchy. Miksturę należy wylać tam, gdzie zauważyliśmy dorosłe szkodniki. Proces powtarzaj przez kilka dni.

Jest jeszcze jeden sposób na pozbycie się turkucia podjadka - to pułapki. Jak je zrobić? Do słoika włóż odrobinę nawozu (wabik na szkodniki) i zalej wodą. Naczynie zakop w miejscu, w którym zauważysz najwięcej owadów. Pamiętaj o tym, by krawędzie szkła były na równi z powierzchnią ziemi. Szkodnik szybko utopi się w wodzie.

Kolejna metoda jest jeszcze łatwiejsza. Musisz jednak zlokalizować gniazdo turkucia podjadka. Gdy już to zrobisz, wlej do niego jadalny olej (na przykład rzepakowy) i chwilę odczekaj. Owady zaczną uciekać przed kleistym płynem i szybko opuszczą swoje gniazdo. W tym momencie musisz je wyłapać. Co zrobić z owadami i larwami? Możesz oddać je wędkarzowi, bo są bardzo dobrą przynętą. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA