Ślimaki zjadają ci uprawy? Pozbądź się ich w humanitarny sposób. Sprawdzone metody na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie to utrapienie wielu osób marzących o pięknym ogrodzie i doskonałych plonach. I choć często jesteśmy przekonani, że walka ze szkodnikami będzie nierówna, to są sposoby na pozbycie się ich z ogrodu. Co zrobić, gdy ślimaki zjadają uprawy? Odpowiadamy.

W walce ze ślimakami nie musimy ograniczać się jedynie do drastycznych środków. Szkodników z ogrodu możemy pozbyć się też w bardziej humanitarny sposób. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Walka ze ślimakami w ogrodzie. Tych roślin ślimaki nie lubią

Na walkę ze ślimakami w ogrodzie istnieje wiele sposobów. Niektóre z nich są bardziej skuteczne, inne mniej. Warto więc spróbować wszystkiego. Najbardziej znanym naturalnym sposobem walki ze szkodnikami jest sadzenie roślin, za którymi te nie przepadają. Ślimakom nie smakują m.in. majeranek, macierzanka, mydlnica lekarska, rumianek, cząber, cebula, czosnek i tymianek. Jeśli posadzimy je w pobliżu roślin, na którym nam zależy, ślimaki stracą zainteresowanie całą rabatką.

Utrzymuj ład i porządek w ogrodzie a ślimaki znikną

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na odstraszanie ślimaków jest utrzymywanie porządku na rabatach. Ślimaki lubią wilgotne i zaciemnione miejsca, więc lubią przebywać w chwastach. Jeśli będziesz regularnie pielić ogródek, nie będą w nim pojawiać się ślimaki.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bariery na ślimaki. Które z nich będą skuteczne?

Aby ślimaki nie przedostawały się do ogrodu, warto tworzyć różnego rodzaju bariery. Świetnie sprawdzą się do tego trociny, stłuczone skorupki jaj, żwir lub kora czy igły sosnowe.

Jak walczyć ze ślimakami? Zbierać je regularnie

Choć zbieranie ślimaków w ogrodzie to żmudna praca, szybko może przynieść efekty. Ślimaki można zbierać za pomocą specjalnych szczypców lub w gumowych rękawiczkach. Humanitarnym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na teren odległy od ogrodu. Jeśli będziemy robić to regularnie, jest większa szansa na rozwój plonów.

Punktowe podlewanie kluczem do sukcesu

Jeśli walczymy ze ślimakami, to nie powinniśmy podlewać całego terenu, na którym rosną rośliny. Wilgoć będzie im tylko sprzyjać. Warto więc podlewać rośliny punktowo.

Więcej o: