Game changer. Teściowa zapłacze, gdy zobaczy, jak czysty jest twój piekarnik. Trik na umycie przestrzeni między szybami

Utrzymanie piekarnika w czystości to absolutna konieczność, kiedy chcemy, by nasze pieczone potrawy były smaczne i zdrowe. Jednak czyszczenie piekarnika bywa problematyczne. Zazwyczaj czyścimy zewnętrzną i wewnętrzną szybę w drzwiczkach piekarnika, a przecież między nimi również zbiera się tłuszcz i brud. Dziś podpowiemy ci, jak sprytnie wyczyścić to trudno dostępne miejsce.

Więcej ciekawych sposobów na domowe porządki znajdziesz na naszej stronie głównej  Gazeta.pl

Zobacz wideo

Czyszczenie piekarnika bywa prawdziwą zmorą. Tłustych zabrudzeń i przypaleń wcale nie tak łatwo się pozbyć, dlatego ważne jest, by czyścić piekarnik regularnie, tym samym oszczędzić sobie długiego i meczącego szorowania. O ile ruszt i blaszki możesz wyjąć i namoczyć je w wodzie z dodatkiem środków chemicznych, to dokładne wyczyszczenie drzwiczek piekarnika już może przysporzyć problemów. Kiedy je czyścimy, skupiamy się na wewnętrznej oraz zewnętrznej szybie. Jednak w przestrzeni pomiędzy nimi także zbiera się tłuszcz i inne zabrudzenia. Dziś podpowiemy ci, jak skutecznie wyczyścić przestrzeń pomiędzy szybami piekarnika przy użyciu minimum siły. To prostsze niż myślisz.

Koniec z szorowaniem zaschniętego brudu. Wyjaśniamy jak wyczyścić piekarnik bez użycia mocnej chemii za 2 złJak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Pomoże kapsulka do zmywarki

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik - sprytny trik na lśniące szyby

  1. Po pierwsze, upewnij się, że piekarnik jest zimny - poparzenie się przed wykonaniem pracy to nic przyjemnego i może skutecznie zniechęcić do dalszego działania. Jeśli masz pewność, że się nie poparzysz, przygotuj duży ręcznik lub ścierkę i rozłóż ją na blacie. Przygotuj także miskę z ciepłą wodą z dodatkiem środków do czyszczenia, a także długi i dość cienki przedmiot, np. trzonek tłuczka lub długą drewnianą łyżkę bądź łopatkę i jedną, mniejszą ściereczkę lub stary ręcznik.
  2. Drzwi piekarnika otwórz na oścież. Na zawiasach będą małe metalowe zabezpieczenia. Podnieś je do góry, następnie ostrożnie przymknij drzwi piekarnika, by były pod kątem ok. 40-30 stopni. Teraz z łatwością zdejmiesz drzwiczki piekarnika. Uważaj jednak, ponieważ mogą być dość ciężkie. Warto przy okazji zaznaczyć, że niektóre piekarniki mają drzwiczki ze zdejmowaną listwą zabezpieczającą na górze - wówczas bez problemu dostaniesz się do przestrzeni między szybami bez konieczności zdejmowania drzwiczek. Istnieją także piekarniki, z których możesz całkiem zdjąć szybę - wówczas czyszczenie nie powinno sprawiać żadnych problemów. Niestety, większość jednak stanowią piekarniki bez zdejmowanych listw na górze. Musisz zatem je zdemontować, gdy chcesz je dokładnie wyczyścić.
  3. Zdjęte drzwi połóż na ręczniku. Teraz umyj szyby z obu stron i wytrzyj do sucha. Mniejszą ściereczkę namocz w środku do czyszczenia i owiń nią trzonek drewnianej łyżki (lub inny długi przedmiot). Zabezpiecz ściereczkę gumkami recepturkami, by się nie zsunęła. Teraz odwróć drzwiczki tak, żebyś miał przed sobą dół, tam, gdzie są zawiasy. W większości piekarników właśnie w tamtym miejscu jest otwór lub szersza szpara, która oddziela szybę przednią od tylnej. 
  4. Trzonek łyżki owinięty ściereczką wsuń ostrożnie w pustą przestrzeń między szybami i dokładnie wyczyść. Ściereczkę wypłucz kilka razy, następnie zamień ją na ręcznik papierowy i wytrzyj do sucha, by nie powstały zacieki. Kiedy drzwiczki są już czyściutkie, załóż je ponownie i zabezpiecz zawiasy. 

Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej?Jak wyczyścić palnik od kuchenki gazowej? Domowy sposób sprawi, że będzie lśnił

Ten prosty trik powinna znać każda osoba korzystająca z piekarnika. Od dziś nie musisz  obawiać się niespodziewanej inspekcji teściowej - nawet jeśli spotka cię ten zaszczyt, będziesz mieć pewność, że twój piekarnik jest idealnie czysty, a szanowną mamusię delikatnie ukłuje zazdrość, że ona nie wpadła na to wcześniej. Jednak przy czyszczeniu piekarnika nie skupiaj się wyłącznie na drzwiach - wnętrze i ruszt są równie ważne. Pamiętaj także, by podczas czyszczenia środkami chemicznymi pracować w rękawicach gumowych - twoje dłonie ci za to podziękują. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, zachowaj wyjątkową ostrożność i środki chemiczne trzymaj zawsze w miejscach niedostępnych dla maluchów i pupili.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: