• Link został skopiowany

Oprysk z czosnku - skuteczna i naturalna ochrona dla roślin. Domowy preparat, który zwalczy szkodniki

Domowe i naturalne sposoby na walkę ze szkodnikami mogą okazać się dużo lepsze niż te chemiczne, które są niezdrowe i szkodliwe dla środowiska. Jedną ze sprawdzonych metod jest oprysk z czosnku, który zwalcza szkodniki, choroby, a nawet chwasty.
Oprysk z czosnku na mszyce, przędziorki i mączniaka. Jest banalny w przygotowaniu i kosztuje grosze
FotoDuets/iStock.com

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Roślinne szkodniki są zmorą ogrodników i właścicieli doniczkowych kwiatów. Jeśli borykasz się z tym problemem, zastosuj naturalne metody i opryski, które są dobrą alternatywą dla chemicznych substancji. Wystarczą kuchenne produkty - to ekonomiczne i bezpieczne rozwiązanie. 

Oprysk z czosnku - naturalna metoda na mszyce

Hodowla roślin zarówno tych w ogrodzie jak i w domu wiąże się z obowiązkami i pielęgnacją. Częstym problemem są uporczywe szkodniki, których ciężko się pozbyć. Innym zaś choroby roślin - niezależnie od przyczyny więdnięcia i obumierania naszych roślin należy podjąć odpowiednie działania. Jedną z metod są naturalne opryski, które można przygotować z łatwodostępnych i ekonomicznych produktów kuchennych. Decydując się na takie rozwiązania, nie tylko zwalczymy problem, ale także zabezpieczymy rośliny. To dobra alternatywa dla szkodliwych chemikaliów, ale także niskobudżetowa opcja. 

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Oprysk z czosnku jest jedną z najlepszych opcji. Odpowiednio przygotowany roztwór pomocny okaże się w walce z: 

  • mszycami,
  • przędziorkiem,
  • mączniakiem,
  • choroby grzybowe i bakteryjne.

Jak zrobić eko oprysk z czosnku?

Są dwie metody na przygotowanie substancji pomocnej dla roślin. Możemy przygotować wywar lub wyciąg. Wywar ma dłuższą trwałość i można go przechowywać dwa miesiące w zacienionym miejscu i w szczelnie zamkniętym pojemniku. Wyciąg z tego naturalnego antybiotyku natomiast należy zużyć od razu, za to nieco szybciej się go robi. Warto więc wybrać najlepszą dla nas opcję. 

Przepis na wyciąg z czosnku - 100 g czosnku ścieramy na tarce o grubych oczkach lub starannie kroimy. Warzywo zalewamy pięcioma litrami wody, a następnie odcedzamy. Miksturę przelewamy do spryskiwacza i gotowe. 

Przepis na wywar z czosnku - do produkcji wyciągu używamy takich samych proporcji, czosnek również rozcieramy, zalewamy wodą i zostawiamy na dobę. Dla otrzymania wywaru należy mieszaninę jednak jeszcze gotować przez około 20 minut. Po przestudzeniu postępujemy analogicznie jak z wyciągiem, ale możemy go dodatkowo przelać do słoików w celu przechowywania.

Oprysk z czosnku ma liczne zastosowania - można stosować go przy zwalczeniu szkodników lub podlewać nim co jakiś czas rośliny co skutecznie zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych w ich układzie korzeniowym.

Więcej o: