Wsyp pół szklanki soli do zlewu, by pozbyć się uciążliwego problemu. To domowy sposób znany od lat

Zatkany zlew to powszechny problem. Nie dosyć, że gromadzące się w odpływie resztki jedzenia uniemożliwiają swobodny przepływ wody, to jeszcze w połączeniu z osadem i tłuszczem tworzą nieprzyjemny zapach. Okazuje się jednak, że nie trzeba wydawać pieniędzy na nierzadko drogie i inwazyjne środki chemiczne. Wystarczy mieć pod ręką... zwykłą sól kuchenną.

Zapchany zlew w kuchni czy w łazience  to uciążliwy problem. Warto mieć na uwadze, że rury nie zatykają się z dnia na dzień. Jest to długotrwały proces, dlatego, zanim woda przestanie całkowicie spływać, łatwo rozpoznać, kiedy zbliża się ten krytyczny moment: oprócz wolniejszego przepływu wody, pojawiają się na niej pęcherzyki powietrza i rozlega się charakterystyczne bulgotanie w momencie, gdy woda spływa do rur.

Aby zapobiec całkowitemu zatkaniu rur, przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czego nie należy wrzucać się do odpływu, a więc fusów z kawy czy herbaty, resztek z talerza, etc. Kiedy już jednak doszło do zatkania zlewu, przydaje się zwykła sól kuchenna. Tego rodzaju domowy detergent ma jednak delikatniejsze działanie niż środki dostępne w sklepach.

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak odetkać zlew za pomocą soli kuchennej? To bardzo proste!

Wystarczy, że wsypiemy do zlewu około pięciu łyżek soli, a następnie zalejemy ją wrzątkiem - potrzeba do tego około dwóch litrów wody. Aby uniknąć poparzenia, wodę należy wlewać powoli i z należytą ostrożnością. Ta metoda jest w pełni ekologiczna i pozwala zaoszczędzić pieniądze, a przy tym skutecznie udrażnia rury i nie uszkadza ich.

Z drugiej strony, ta metoda sprawdza się tylko wtedy, gdy nie doszło do etapu całkowitego zapchania odpływu. W takim przypadku trzeba uciec się już do mocniejszych detergentów, a nawet umówić wizytę hydraulika. Sól sprawdza się dobrze również jako środek profilaktyczny.

Gdy obecność samej soli nie pomoże, włącz sodę oczyszczoną

Kiedy efekty zastosowania soli są niezadowalające, warto wymieszać ze sobą pół szklanki soli oraz pół szklanki sody, a następnie wsypać całość do odpływu i ostrożnie zalać wrzątkiem. Soda oczyszczona wykazuje dodatkowo właściwości bakteriobójcze, ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy. W połączeniu z wodą można przemywać nią dowolne miejsca wydzielające przykre zapachy, nie musząc przy tym jej wypłukiwać, gdyż soda jako gaz rozpuszcza się w wodzie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.