Wsyp pół szklanki soli do zlewu, by pozbyć się uciążliwego problemu. To domowy sposób znany od lat

Zatkany zlew to powszechny problem. Nie dosyć, że gromadzące się w odpływie resztki jedzenia uniemożliwiają swobodny przepływ wody, to jeszcze w połączeniu z osadem i tłuszczem tworzą nieprzyjemny zapach. Okazuje się jednak, że nie trzeba wydawać pieniędzy na nierzadko drogie i inwazyjne środki chemiczne. Wystarczy mieć pod ręką... zwykłą sól kuchenną.

Zapchany zlew w kuchni czy w łazience  to uciążliwy problem. Warto mieć na uwadze, że rury nie zatykają się z dnia na dzień. Jest to długotrwały proces, dlatego, zanim woda przestanie całkowicie spływać, łatwo rozpoznać, kiedy zbliża się ten krytyczny moment: oprócz wolniejszego przepływu wody, pojawiają się na niej pęcherzyki powietrza i rozlega się charakterystyczne bulgotanie w momencie, gdy woda spływa do rur.

Aby zapobiec całkowitemu zatkaniu rur, przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czego nie należy wrzucać się do odpływu, a więc fusów z kawy czy herbaty, resztek z talerza, etc. Kiedy już jednak doszło do zatkania zlewu, przydaje się zwykła sól kuchenna. Tego rodzaju domowy detergent ma jednak delikatniejsze działanie niż środki dostępne w sklepach.

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Sposób na łatwe zmywanieNie lubisz zmywać naczyń? Wrzuć do zlewu torebkę herbaty i ułatw sobie pracę

Jak odetkać zlew za pomocą soli kuchennej? To bardzo proste!

Wystarczy, że wsypiemy do zlewu około pięciu łyżek soli, a następnie zalejemy ją wrzątkiem - potrzeba do tego około dwóch litrów wody. Aby uniknąć poparzenia, wodę należy wlewać powoli i z należytą ostrożnością. Ta metoda jest w pełni ekologiczna i pozwala zaoszczędzić pieniądze, a przy tym skutecznie udrażnia rury i nie uszkadza ich.

Z drugiej strony, ta metoda sprawdza się tylko wtedy, gdy nie doszło do etapu całkowitego zapchania odpływu. W takim przypadku trzeba uciec się już do mocniejszych detergentów, a nawet umówić wizytę hydraulika. Sól sprawdza się dobrze również jako środek profilaktyczny.

Wsyp do zlewu pół szklanki soli i zobacz, co się stanieWsyp do zlewu pół szklanki soli i zobacz, co się stanie. To genialne!

Gdy obecność samej soli nie pomoże, włącz sodę oczyszczoną

Kiedy efekty zastosowania soli są niezadowalające, warto wymieszać ze sobą pół szklanki soli oraz pół szklanki sody, a następnie wsypać całość do odpływu i ostrożnie zalać wrzątkiem. Soda oczyszczona wykazuje dodatkowo właściwości bakteriobójcze, ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy. W połączeniu z wodą można przemywać nią dowolne miejsca wydzielające przykre zapachy, nie musząc przy tym jej wypłukiwać, gdyż soda jako gaz rozpuszcza się w wodzie.

Więcej o: