• Link został skopiowany

Sprawdzony sposób na kleszcze w ogrodzie. Posadź te rośliny, a skutecznie odstraszą pajęczaki

Sposób na kleszcze w ogrodzie może okazać się bardzo łatwy i skuteczny. Wystarczy zastosować się do kilku porad, by zniwelować tego niebezpiecznego szkodnika w pobliżu domu. Dla posiadaczy ogródków mamy dobrą wiadomość - istnieją rośliny, które skutecznie odstraszą te pasożyty.
Kleszcze
KPixMining / Shutterstock

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Lato to niestety także sezon, w którym kleszcze atakują nas jak i nasze zwierzęta. Uporczywy pasożyt spędza sen z powiek wszystkim rodzicom i właścicielom czworonogów. Dlatego spacerom po lasach i łąkach powinna nam towarzyszyć ostrożność. Uważać musimy także w ogrodach i na działkach. 

Jak chronić się przed kleszczami? 

Kleszcze to pajęczaki, które należą do tej samej rodziny co roztocza. Dorosłe osobniki mają cztery pary odnóży i wyjątkowo rozwinięty aparat gębowy, który umożliwia im przeżycie - kleszcze do egzystowania potrzebują krwi - w odróżnieniu od komarów, kleszcz wysysa jej dużo więcej. 

Na świecie rozpoznaje się nawet 900 różnych gatunków kleszczy, z czego tereny Europy zamieszkuje ich nawet 80. Eksperci szacują, że w Polsce występuje 19 gatunków, które zamieszkując lasy i łąki czyhają na swoje ofiary. Niestety szkodniki pojawiają się także w przydomowych ogródkach i działkach, co stwarza dla nas większe zagrożenie. 

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Na szczęście jest masa sposobów, aby uchronić się przed kleszczami. Najczęściej wybieramy odpowiednie preparaty, które odstraszają pasożyty, odzież, która zapobiegnie złapaniu kleszcza czy szczepionki chroniące przez kleszczowym zapaleniem mózgu

Sposób na kleszcze w ogrodzie

Aby ustrzec się przed skutkami ukąszenia, w sezonie po każdym spacerze powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Oczywiście lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto zasadzić w ogrodzie rośliny, które odstraszają szkodniki. Poniżej przedstawiamy listę, która okaże się skuteczna: 

Lawenda - jej intensywny zapach to nie tylko świetny środek uspokajający, równie dobrze radzi sobie z problemami z bezsennością oraz znajdującymi się w ogrodzie kleszczami, które lawendowego zapachu wprost nie znoszą.

Rozmaryn - popularne i znane zioło, najczęściej stosowane jest w kuchni, jednak na tej funkcji jego zalety się nie kończą. Roślina działa bakteriobójczo i wspomaga odporność organizmu. Olejek eteryczny zawarty w rozmarynie również odstrasza kleszcze.

Aksamitka - często spotykane kwiaty, także mogą okazać się pomocne w walce ze szkodnikami. Oprócz roli dekoracyjnej, spełniają się również jako naturalne odstraszacze kleszczy. Intensywny ziołowy zapach, który nie odpowiada wielu ludziom, jest też drażniący dla tych pasożytów.

Czosnek -  kąsające insekty nie cierpią także zapachu czosnku. Jeśli zatem pojawi się w naszym ogrodzie, kleszcze będą omijać to miejsce szerokim łukiem.

Więcej o: