Uprawa pomidorów i ogórków wiąże się z ryzykiem zetknięcia z chorobami grzybowymi. Ogórki, dynie oraz cukinie bywają narażone na mączniaka rzekomego dyniowatych. Pod koniec czerwca uprawy ziemniaków, pomidorów oraz innych warzyw psiankowatych mogą zostać zdziesiątkowane objawami zarazy ziemniaczanej. Bez oprysków przeciwko grzybom wywołującym te choroby bardzo trudno byłoby utrzymać hodowlę.
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.
Pierwszy sposób jest bardzo prosty i szybki. Przygotowanie oprysku należy zacząć od sporządzenia roztworu. W tym celu 100 g drożdży piekarskich rozpuszczamy w pół litra mleka o zawartości tłuszczu około trzech i pół procent. Kolejnym krokiem jest rozcieńczenie roztworu 10 litrami wody. Do roztworu można dodać zawartość jednej łyżki płynnego szarego mydła. W ten sposób ciecz lepiej utrzyma się na liściach.
Inny sposób uwzględnia szklankę cukru spożywczego, którym należy zasypać kostkę umieszczoną w dużym wiadrze. Odczekujemy dwie godziny, następnie zalewamy zawartość wiadra 10 litrami wody. Po upływie tygodnia roztwór ma sfermentować. Gotowy środek możemy używać do oprysku pomidorów i ogórków po uprzednim zmieszaniu z wodą w proporcji 1:10.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że drożdże to grzyby, z tym że są nieszkodliwe dla roślin uprawnych. Po wykonaniu oprysku zaczynają one konkurować z grzybami chorobotwórczymi o miejsce i substancje odżywcze, a poza tym stymulują odporność warzyw. Grzyby chorobotwórcze nie są już zdolne znaleźć odpowiedniego środowiska i pożywienia potrzebnych do namnażania, wskutek czego giną. Nasze rośliny tym sposobem są wolne od chorób.