Warzywa na balkon, które nadają się do domowej uprawy. O tym trzeba pamiętać zakładając balkonową hodowlę

Uprawa warzyw na balkonie pod pewnymi względami jest prostsza niż ta w przydomowym ogródku, jednak należy pamiętać o dobraniu właściwych rodzajów roślin i zapewnieniu im optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju. Podstawą jest odpowiednie stanowisko, podłoże i regularne podlewanie.

Warzywa stają coraz droższe, podobnie jak inne artykuły żywnościowe. Nic dziwnego zatem, że wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę. Na to rozwiązanie stawiają również ci, którzy mieszkają w blokach. Jeżeli kiedykolwiek rozważaliście uprawę warzyw na balkonie, należy pamiętać o kilku zasadach. Nie wszystkie bowiem tak samo nadają się tak samo. Jak wygląda taki rodzaj hodowli?

Zobacz wideo Hummus z serkiem śmietankowym z grillowanymi warzywami

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Warzywa na balkon, które nadają się do uprawy. Których unikać i dlaczego?

Na balkonie własnego domu czy mieszkania można z powodzenie uprawiać takie warzywa jak cebula, czosnek, fasola pnąca, koperek, ogórki, papryka, pietruszka, pomidory (zwłaszcza koktajlowe), rzodkiewka, sałata (większość gatunków i odmian), a także seler naciowy i szczypiorek. Do uprawy balkonowej nadają się także różne zioła i truskawki pnące. Nie najlepszym wyborem są natomiast te rośliny, którym potrzeba dużo przestrzeni do prawidłowego wzrostu i rozwoju (np. kapusta czy dynia), a zwłaszcza, które mają głęboki system korzeniowy (np. marchew, pietruszka, buraki). Nie sprawdzą się także te gatunki, które wymagają dużej powierzchni uprawnej (szpinak, szparagi, ziemniaki).

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Grunt i rozsada to podstawa

Jeżeli decydujemy się na założenie warzywnika i uprawie pojemnikowej, wystarczy nabyć w sklepie ogrodniczym podłoże do warzyw. Ma to wiele zalet, ponieważ oszczędza przygotowań podłoża na okres jesienny i etap odchwaszczania na wiosnę. Warto decydować się na podłoże od renomowanych firm.

Jeżeli chodzi o rozsadę, można kupić ją w centrum ogrodniczym, bądź przygotować ją samodzielnie. Przygotowanie rozsady jest niczym innym jak wstępem do uprawy roślin w kontrolowanych warunkach uprawowych, przed etapem wysadzenia na stałe miejsce. W tym czasie zapewnia się roślinom odpowiednią temperaturę, wilgotność oraz światło.

Podlewanie warzyw w doniczkach na balkonie: jak to robić?

Ziemia w donicach ma tendencję do szybkiego wysychania, zwłaszcza w czasie upałów, zatem rośliny należy podlewać kilka razy dziennie, pamiętając przy tym, żeby nie moczyć liści. W porze chłodniejszej chłodniej wystarczy podlać je co kilka dni, najlepiej z rana. Nie należy tylko dopuszczać do zalania podłoża, ponieważ powoduje to gnicie korzeni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.