Koniec czerwca to dobra pora na prace ogrodnicze. O tym warto pamiętać, gdy dba się o swoje rośliny

Czerwiec jest miesiącem kiedy zbieramy pierwsze wysiane wiosną plony. Rzodkiewka, sałata, koper, trafiają na nasze stoły. Jednak lista prac związanych z dbałością o ogród jest znacznie dłuższa. Jakie jeszcze obowiązki na nas czekają pod koniec tego miesiąca?
Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Zanim wybierzemy się na wakacyjny odpoczynek, warto dobrze zaplanować niezbędne prace w ogrodzie tak, aby nie utracić swoich wypracowanych plonów, ale także wprowadzić roślinny krajobraz w kolejną fazę rozwoju. 

Masz ogród? Oto kilka prac, które trzeba wykonać w czerwcu

Jeśli posiadamy truskawki i poziomki, to właśnie jest ten moment, aby nieustannie je zrywać. Słoneczna pogoda sprawia, że każdego dnia dojrzewają kolejne owoce. Nie inaczej jest z czereśniami, to idealna pora na zbiory tych owoców

Wiosna obfitowała w nowalijki, w miejsce wyrwanej już sałaty czy rzodkiewek dobrze jest teraz posiać nowe warzywa, lub przeznaczyć ten teren na rozsadę kapusty czy buraków. Czerwiec to także dobry moment, by przejrzeć co kilka dni stan rabatek, grządek czy drzew i krzewów. Pamiętajmy, że wyplewienie przestrzeni pomiędzy warzywami w znacznym stopniu poprawi ich wzrost i ostateczną jakość zbiorów. 

Drzewa i krzewy mogą być narażone na choroby czy szkodniki, susza także nie sprzyja ich rozwojowi. Jeśli posiadamy mały sad, gdzie znajdują się młode drzewa owocowe i krzewy warto je podlewać, ponieważ ich system korzeniowy może być zbyt słaby, aby pozyskać wystarczającą ilość wody z podłoża.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ogród to nie tylko warzywa i owoce, czas na kwiaty

Pierwsza część lata jest zdecydowanie dobrym momentem na posadzenie kolejnych roślin, co upiększy nasz ogród. Możemy zasadzić zarówno kwiaty jednoroczne jak i dwuletnie. Pięknie będą prezentowały się wysokie malwy, stokrotki czy goździki. To rośliny naszych babć i zawsze przywołują same najlepsze wspomnienia. Krajobraz dopełnić mogą także nagietki i pnący się w górę pachnący groszek. 

Druga połowa czerwca to także dobry moment na usunięcie przekwitniętych już cebul tulipanów czy krokusów. Róże również potrzebują naszej uwagi, są teraz bardzo narażone na obecność mszyc, co w znacznym stopniu uniemożliwia ich rozwój. 

Sprawdź, jak pozbyć się mszyc bez użycia środków chemicznych>>> Sposób na mszyce.

Więcej o:
Copyright © Agora SA