Naturalny oprysk na stonkę ziemniaczaną. Te ekologiczne metody zwalczania szkodników chronią warzywa

Stonka ziemniaczana to insekt bardzo dobrze znany każdemu ogrodnikowi. Owady te żerują na liściach i łodygach, a nawet kwiatach ziemniaków. Podobnie jak mszyce, są szkodnikami zdolnymi wywołać ogromne szkody w uprawach. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ich zwalczanie, które w dodatku są tanie i w pełni ekologiczne. Jak zrobić naturalny oprysk na stonkę?

Istnieją gotowe opryski na stonkę dostępne w sklepach ogrodniczych, które bazują na szkodliwej dla stonki bakterii Bacillus thuringiensi. Są wprawdzie bezpieczne dla środowiska i działają już po dwóch dniach od użycia, jednak działają wyłącznie na larwy. Walkę ze szkodliwymi owadami najlepiej rozpocząć od środków naturalnych, a przede wszystkim od metod prewencyjnych.

Zobacz wideo Rośliny w doniczce to samo zdrowie

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Jaki oprysk na stonkę ziemniaczaną wybrać?

  • gnojówka z pokrzywy -  do przygotowania takiego oprysku potrzebujemy kilograma świeżej pokrzywy i 10 l wody. Pocięte rośliny wystarczy zalać wodą i odstawić do fermentowania na około czterech do pięciu dni. Przed opryskiwaniem należy rozcieńczyć gnojówkę wodą w stosunku jeden do 10.
  • mączka bazaltowa - oby uzyskać ten naturalny specyfik, należy zmielić skałę bazaltową - stosujemy formę sypką, nie rozcieńczamy wodą. Gotową mączką należy opylać rośliny, zużywając od kilograma do dwóch produktu na każde 100 metrów kwadratowych upraw. Najlepiej zrobić to w bezwietrzny i suchy dzień, z samego rana.
  • wyciąg z wrotyczu - aby go przygotować, należy zalać 10 litrów wody 300 g ziela, po czym odstawić preparat na całą dobę. Po upływie 24 godzin rozcieńczamy go wodą w stosunku 1:2. Preparat ten jest pomocny nie tylko w walce ze stonką, lecz również z mszycami, gąsienicami bielinka kapustnika, etc. (według: www.grupatopex.com).

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się stonki ziemniaczanej? Lepiej zapobiegać niż leczyć

Stonka ziemniaczana stanowi uciążliwy problem dla upraw, dlatego w miarę możliwości najlepiej nie dopuszczać do pojawienia się jej w ogrodzie. Można to zrobić poprzez wspieranie naturalnych wrogów stonki ziemniaczanej, takich jak ropuchy biegacze, przykrywanie rabat warzywnych specjalną siatką albo włókniną, kontrolowanie od maja liści roślin i usuwanie z nich złóż jaj, a także skrupulatne i regularne plewienie warzyw, tak aby uniemożliwić w ten sposób stonkom schronienie się w ich liściach (według: TwojOgrodek.pl).

Więcej o:
Copyright © Agora SA