Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Lato dopiero się zaczyna, ale już teraz warto pomyśleć o tym, jak rozpieścić nasze podniebienia zimą. Domowe przetwory to najlepsze rozwiązanie - zwłaszcza te przygotowane z sezonowych, słodkich owoców. Wykonanie sprawia niemałą satysfakcję i frajdę, a dodatkowo mamy pewność, że jemy sprawdzone i zdrowe produkty.
Dżem truskawkowy - przepis babci
Na działkach, bazarkach i targach pełno sezonowych owoców i warzyw. Chętnie je kupujemy i przygotowujemy najróżniejsze przepisy zarówno słodkie jak i wytrawne. Flagowym produktem lata bez wątpienia jest truskawka. Owoc jest bardzo popularny i gości na stole w niemal każdym domu. Niestety truskawki często szybko przejrzewają, tracą świeżość i smak.
Ciekawym i często stosowanym pomysłem jest przygotowanie przetworów. Dzięki tej od dawna znanej metodzie możemy zamknąć smak lata w słoiczku i rozkoszować się nim poza sezonem, gdy nie są dostępne dobrej jakości owoce. Dżem będzie idealnym pomysłem na wykorzystanie truskawek.
Zobacz wideo Sezon w pełni. Jak pasteryzować przetwory?
Przepis babci na dżem truskawkowy
Składniki:
- 1 kg truskawek,
- 400 g cukru,
- sok wyciśnięty z 2 cytryn,
- słoiki i wieczka.
Sposób przygotowania:
- Truskawki starannie myjemy i pozbawiamy szypułek. Kroimy na mniejsze kawałki - rozmiar zależy od preferowanego efektu końcowego. Owoce możemy też zblendować, dzięki czemu powstanie kremowy dżem.
- Owoce przekładamy do garnka i ustawiamy na palniku. Całość dusimy na małym ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Dodatkowo rozgniatamy truskawki, by puściły sok i ponownie zagotowujemy.
- Wsypujemy cukier i wlewamy sok z cytryny. Truskawki gotujemy około 10 minut, pilnując, żeby się nie przypaliły.
- Dżem zdejmujemy z ognia i mieszamy do momentu, aż zniknie piana.
- Masę przekładamy do wyparzonych, suchych słoików. Szklane naczynia zamykamy na zatrzask i studzimy, postawione do góry dnem.
- Jeśli chcemy przechowywać dżem przez dłuższy okres, przechodzimy do pasteryzacji - dno wykładamy ściereczką i ustawiamy słoiki tak, by się nie dotykały. Całość zalewamy zimną wodą, tak by nie sięgała zakrętki i zagotowujemy. Pasteryzujemy przez ok. 20 minut. Następnie pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia i odkładamy do domowej spiżarni.