Jak obrywać pomidory? Poradnik, który pomoże ci w pielęgnacji rośliny

Jak obrywać pomidory, by wydawały one lepsze i większe plony? Jest na to prosty sposób, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą ci zadbać o przydomowy warzywnik.

Więcej informacji na temat prac w ogrodzie znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Każdy, kto hoduje pomidory wie, że o rozwój rośliny trzeba dbać. Aby ułatwić im wzrost, stosuje się m.in. nawozy, czy podlewa się rośliny o określonej, odpowiedniej porze. Jest jednak jeszcze jeden zabieg, który warto wykorzystać w ogrodzie. To obrywanie liści pomidorów. Usuwa się te, które dotykają ziemi, a pozostawia te, które rosną obok zawiązanego owocu. Sprawdź, jak obrywać liście pomidorów i kiedy to robić. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, mają one ogromny wpływ na rozwój owoców.

Pieczony kalafior. Zdrowa przekąska uwielbiana przez dzieciPieczony kalafior. Przepis na szybką i smaczną letnią przekąskę

Jak obrywać pomidory? Plusy i minusy zabiegu

Ogławianie nie jest obowiązkowe, ale warto je przeprowadzić. Ma ono swoje zalety i wady. Wśród plusów tego zabiegu możemy wymienić na przykład szybsze dojrzewanie owoców, poprawę ich smaku, zmniejszenie ryzyka pojawiania się chorób grzybiczych. Musisz Należy jednak uważać, by nie oberwać za dużo liści.

KopytkaNieskomplikowany przepis na kopytka. Nie zapomnij o odpowiedniej proporcji mąki

Jak obrywać pomidory? Poradnik krok po kroku

Ogławianie ma pomóc roślinie w tym, by rozwinęła jak najlepsze i najsmaczniejsze owoce. Dlatego też usuwa się liście poniżej zawiązanych pomidorów, w szczególności te, które dotykają gleby. Pamiętaj jednak o tym, by nie obrywać wszystkich liści. To z nich są bowiem pobierane są cukry. Nie obcinaj też pierwszego liścia powyżej owoców. Jak więc obrywać pomidory? Oto krótki poradnik:

  1. Ogławianie najlepiej przeprowadzić w momencie zawiązywania pomidorów. Nie powinno się robić tego w chłodny i deszczowy dzień. 
  2. Liście możesz wyłamać ręcznie lub obciąć je sekatorem. Pamiętaj, by zdezynfekować przyrządy przed i po użyciu.
  3. Usuwaj całe liście - najlepiej pojedynczo. Zacznij od tych, które dotykają ziemi i tych, które się najbardziej moczą podczas każdorazowego podlewania. Potem przejdź do liści pod gronami. 
  4. Nie obcinaj tych, które rosną najbliżej pomidorów. 
Więcej o: