Wędliny w lodówce - jak je odpowiednio przechowywać? Te wskazówki pozwolą przedłużyć ich świeżość

Wędliny w lodówce mogą dość szybko stracić swoją przydatność do spożycia. Czy są jakieś sposoby, aby przedłużyć ich świeżość? Warto poznać kilka kuchennych trików, dzięki którym unikniemy zatrucia pokarmowego.
Zobacz wideo Jak przechowywać warzywa? Sprawdź, co możesz robić źle

Wędliny należą do grupy produktów, które powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Jeśli nie chcemy, aby zakupione mięso stało się przesuszone, twarde, lub, co gorsza wręcz obślizgłe, warto zastosować zasady odpowiedniego przechowywania żywności.

Więcej porad na temat przechowywania żywności znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wędliny w lodówce - jak je prawidłowo przechowywać? Te wskazówki mogą się przydać

Wędliny są często pakowane w foliowych woreczkach. Jest to wygodna forma pakowania podczas robienia zakupów, jednak zupełnie nietrafiona pod kątem samego przechowywania produktu. Powód jest prosty - plastik, z jakiego wykonana jest foliowa torebka, nie przepuszcza powietrza, a to bardzo szybko prowadzi do psucia się wędlin.

Jak prawidłowo zapakować wędlinę? Należy zawinąć ją w pergamin, to najlepsze rozwiązanie, aby w prosty sposób wydłużyć okres spożycia produktu. Warto także wspomnieć o tym, że ten sposób jest  bardziej ekologiczny. To rozwiązanie sprawdzi się głównie w przypadku wędlin gotowanych, parzonych oraz surowych. 

Drugą grupą mięsnych przysmaków są wędliny wędzone i suszone. Ich trwałość jest większa, ale trzymane w lodówce mogą stać się twarde lub wyschnąć. Aby tego uniknąć, należy włożyć je do specjalnego pojemnika z membraną lub do słoika.

Umieszczając wędlinę w słoiku, trzeba pamiętać, aby nie dokręcać go za mocno lub wykonać małe otwory w zakrętce. W ten sposób zyskają dostęp do powietrza, jednak nie będzie on na tyle duży, by wysuszyć produkt.

Przechowywanie wędlin w lodówce. Które produkty najdłużej zachowują świeżość?

Konstruktorzy nowoczesnych lodówek wciąż prześcigają się w próbach stworzenia i zastosowania technologii, która pozwoli jak najdłużej zachować świeżość gromadzonej żywności.

Jednak bez stosowania wspomnianych zasad dotyczących żywności sama technologia nie wystarczy, kwestia ta w dużym stopniu dotyczy właśnie produktów mięsnych.

Wędliny dzielą się na różne rodzaje, co także ma znaczenie w kwestii ich trwałości. Najdłużej swoją pierwotną jakość zachowują długo dojrzewające i obsuszane szynki i kiełbasy. Nieco krócej wytrzymują wędliny, które były poddawane wędzeniu, ten proces wpływa nie tylko na ich smak, ale przede wszystkim na trwałość.

Najkrócej nadają się do spożycia wędliny parzone, surowe bądź gotowane, to właśnie ta grupa produktów po kilku dniach staje się nieprzyjemna w zapachu i nienadająca do spożycia. 

Przestrzegając jednak zasad higieny oraz korzystając z wymienionych wskazówek, mamy szansę wpłynąć na okres zachowania świeżości naszych produktów. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA