Mączlik szklarniowy - oprysk. Jak zwalczyć tego szkodnika również domowymi sposobami?

Mączlik szklarniowy - oprysk to jedna z najlepszych metod walki z tym szkodnikiem. Można jednak walczyć z nim również domowymi sposobami. Jak zwalczyć tego szkodnika? Podpowiadamy.

Mączlik szklarniowy to niewielki (ma 1,5 milimetra) uskrzydlony owad o jasnozielonym zabarwieniu ciała, które pokryte jest woskowym nalotem. Gruba warstwa tego nalotu sprawia, że owad wydaje się być śnieżnobiały.

Żeruje na spodzie liści, wysysając z nich sok. Przez to osłabia wzrost roślin i przyczynia się do wydzielania się rosy miodowej, na której mogą rozwijać się pasożytnicze grzyby.

Zobacz wideo Jarosław Bieniuk pokazał nagranie ze swojego balkonu

Mączlik szklarniowy - oprysk. Jakich substancji użyć?

W zwalczaniu mączlika szklarniowego skuteczne będą te środki, które zawierają substancje czynne pochodzenia naturalnego, takie jak Agrocover oraz Emulpar 940. Można znaleźć je w sklepach w formie koncentratów do przygotowania oprysku na uprawy ogrodowe, ale i gotowe do użycia, w pojemniku z opryskiwaczem. Robiąc oprysk, należy pamiętać,  aby bardzo dokładnie pokryć wszystkie części rośliny. Oprysk należy również powtórzyć po tygodniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zwalczanie chemiczne mączlika szklarniowego jest trudne, gdyż ten szybko wytwarza pokolenia, które są odporne na wszelkie środki. Warto więc łączyć metody chemiczne z metodami domowymi.

Mączlik szklarniowy - jak się go pozbyć? Domowe sposoby

Mączlik szklarniowy może być zwalczany również domowymi, naturalnymi sposobami. Doskonale sprawdzi się m.in. wykorzystanie żółtych tablic lepowych, które wabią dorosłe osobniki lub wyłapywanie dorosłych mączlików odkurzaczem. Walkę z mączlikami za pomocą odkurzacza warto rozpocząć wcześnie rano, gdy nie jest jeszcze tak gorąco, a owady są mniej ruchliwe.

Warto również wykorzystać napar tytoniowy. 100 g tytoniu zalewamy litrem wrzątku, a już następnego dnia po rozcieńczeniu roztworu wodą w stosunku 1:2, wykonujemy nim oprysk.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.