Ile soli do ogórków małosolnych? Są konkretne proporcje, których warto się trzymać

Ogórki małosolne cieszą się ogromną popularnością. Najlepiej robić je wiosną i latem. Wiele osób zastanawia się, jak je przyrządzić, żeby wyszły idealne. Jak przygotować odpowiednią zalewę? Które przyprawy dodać? Ale jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: Ile soli do ogórków małosolnych? Odpowiadamy na nie i na wszystkie pozostałe.

Więcej porad i przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ogórki małosolne kojarzą się bezapelacyjnie z polskim latem. O tej porze roku te przetwory są przygotowywane w wielu polskich kuchniach. Co ciekawe, można robić je także na sucho, o czym więcej przeczytacie w poniższym artykule:

Zobacz wideo Inny sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Jak jednak zrobić je według tradycyjnego przepisu? Jak przygotować idealną zalewę? Które przyprawy dodać? I wreszcie: ile soli do ogórków małosolnych? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Ile soli do ogórków małosolnych? Jest konkretna zasada

Żeby ogórki małosolne wyszły pyszne i chrupiące, trzeba wiedzieć, jak przygotować zalewę. Jej kluczowym składnikiem jest właśnie sól. Warto wiedzieć, że jeśli robi się te przetwory, najlepiej wybrać sól kamienną niejodowaną i bez dodatków antyzbrylających. Niektórzy polecają również stosowanie czystej soli morskiej. 

Kiedy już wiecie, który rodzaj jest najlepszy, pewnie w waszej głowie pojawia się jeszcze jedno pytanie: ile soli do ogórków małosolnych? Odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Istnieje pewna zasada, której warto się trzymać. Otóż idealne proporcje to jedna łyżka soli na jeden litr wody. Prawda, że łatwo zapamiętać?

Ogórki małosolne - przepis tradycyjny

Kiedy już wiecie, której soli użyć i ile soli dodać do ogórków małosolnych, zacznijcie przygotowywać przetwory. Poniżej znajdziecie szczegółowy przepis.

Proporcje to: 1 kilogram ogórków na 1 litr zalewy. Natomiast zalewa to: 1 łyżka soli na 1 litr wody. Warto pamiętać, aby woda była czysta, chłodna i niechlorowana.

Pozostałe składniki:

  • korzeń chrzanu
  • kilka gałązek kopru
  • 5-6 ząbków czosnku
  • duży słoik, w którym zrobicie ogórki

Sposób przygotowania:

Zagotowujemy litr wody z łyżką soli. Pozostawiamy do wystygnięcia. Ogórki dokładnie myjemy i odcinamy końcówki. Żeby małosolne szybciej były gotowe, możesz w każdym ogórku zrobić pionowe nacięcie o długości ok. 2-3 cm.

Przygotowujemy słoik. Powinien być suchy i sterylny. Na dnie układamy część gałązek kopru oraz kilka kawałków pokrojonego korzenia chrzanu. Dwa lub trzy ząbki czosnku kroimy na pół i dokładamy do pozostałych składników. Następnie układaj ogórki pionowo, jeden obok drugiego, ale niezbyt ściśle - mogą swobodnie pływać w zalewie. 

Między ogórki włóż resztę chrzanu i czosnku, a wierzch przykryj pozostałymi gałązkami kopru. Następnie zalej zalewą, a na wierzch słoika połóż talerzyk. Nie zakręcaj jednak słoika. Małosolne powinny mieć niewielki dostęp powietrza - to ułatwi fermentację.

Słoik należy ustawić w ciemnym miejscu. W zależności od tego, jaka jest temperatura pomieszczenia, ogórki małosolne będą gotowe po trzech do pięciu dni.

Ogórki małosolne są miękkie i puste. Dlaczego?

Może się zdarzyć, że małosolne, które powinny być chrupiące, zrobią się miękkie i puste w środku. Warto pamiętać, że na ich twardość wpływa zarówno czas, jak i temperatura otoczenia. Z kolei to, że są puste, może oznaczać, że podczas ich uprawy użyto zbyt dużo nawozów sztucznych. Inny powód to źle wybrane ogórki - jeśli są stare i przerośnięte, to mogą później okazać się puste w środku. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA