Zioła najczęściej pijemy, gdy zmagamy się z jakimiś schorzeniami. W końcu nasze babcie i prababcie miały dużą wiedzę na temat ziołolecznictwa. Nie musimy jednak stosować tych produktów, tylko wtedy, zwłaszcza że zioła świetnie nawodnią nasz organizm.
Więcej porad kulinarnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl
Produkty te mają mnóstwo zastosowań. Możemy je parzyć w formie herbaty, dodawać do zimnych napojów oraz przyprawiać nimi nasze ulubione potrawy (szczególnie lekkie dania, które zjadamy przy obecnie panującej fali upałów).
Na jakie rodzaje warto postawić w wakacje? Chociaż herbatki w aptece lub sklepach dostępne są co roku, to latem lepsze będzie parzenie świeżych ziół. W lipcu prym wiedzie lipa, która chroni przed grypą i przeziębieniem. Ponadto wspomaga pracę układu pokarmowego. Roślina ta ceniona jest od wieków za swoje właściwości prozdrowotne i kulinarne.
Skrzyp i pokrzywa to wspaniały duet, który wzmacnia włosy oraz paznokcie. Co ciekawe, skrzyp polny nazywany jest lekarstwem dla urody i znaleźć go możemy w szamponach, odżywkach oraz maskach. Z tego zioła możemy zrobić napar do picia lub płukankę do włosów. Pokrzywa zaś świetnie sprawdza się przy leczeniu trądziku. Do tego oczyszcza organizm z toksyn i nawadnia.
Babkę możemy spotkać na łąkach lub na polanach w lesie. Rośliny możemy użyć możemy jako opatrunku. Wystarczy tylko przyłożyć ją do chorego miejsca i chwilę odczekać. Z babki lancetowatej warto przygotować też syrop. Ma on działanie wykrztuśne. Jest jeszcze krwawnik, który uznaje się za remedium na różne rany. Zioło przyspiesza gojenie, a to nie jedyna jego zaleta. Roślina obniża ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy.
Miętę najczęściej dodajemy do zimnej lemoniady, by nadać jej smaku. Roślina jest ceniona przede wszystkim za wspomaganie układu pokarmowego. Mięta pieprzowa pobudza trawienie i leczy mdłości. Mentol jest składnikiem na przykład środków na katar.
Dziurawiec to kolejne zioło lata. Z niego przygotowujemy napary, które mają działanie przeciwzapalne, moczopędne i przeciwdepresyjne. Nalewka z tej rośliny sprawdzi się również w walce z bakteriami.