Te zioła powinny znaleźć się w twojej kuchni. Urozmaicą smak dań i pozytywnie wpłyną na zdrowie

Zioła od wielu lat stanowiły remedium dla różnych dolegliwości. Kiedy zmagamy się z mdłościami i bólem brzucha, parzymy sobie rumianek, koperek lub miętę. Włosomaniaczki zaś polecają codzienne picie skrzypu i pokrzywy, które wzmacniają włosy i przyspieszają ich wzrost. Napary ziołowe warto pić zwłaszcza latem. Które z nich będą najlepsze?

Zioła najczęściej pijemy, gdy zmagamy się z jakimiś schorzeniami. W końcu nasze babcie i prababcie miały dużą wiedzę na temat ziołolecznictwa. Nie musimy jednak stosować tych produktów, tylko wtedy, zwłaszcza że zioła świetnie nawodnią nasz organizm. 

Zobacz wideo Zioła w domowej kuchni - jak przedłużyć ich żywotność, hodować i mrozić

Więcej porad kulinarnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zioła stanowią świetny dodatek do dań i napojów. Stosuj je codziennie

Produkty te mają mnóstwo zastosowań. Możemy je parzyć w formie herbaty, dodawać do zimnych napojów oraz przyprawiać nimi nasze ulubione potrawy (szczególnie lekkie dania, które zjadamy przy obecnie panującej fali upałów). 

Na jakie rodzaje warto postawić w wakacje? Chociaż herbatki w aptece lub sklepach dostępne są co roku, to latem lepsze będzie parzenie świeżych ziół. W lipcu prym wiedzie lipa, która chroni przed grypą i przeziębieniem. Ponadto wspomaga pracę układu pokarmowego. Roślina ta ceniona jest od wieków za swoje właściwości prozdrowotne i kulinarne. 

Skrzyp i pokrzywa to wspaniały duet, który wzmacnia włosy oraz paznokcie. Co ciekawe, skrzyp polny nazywany jest lekarstwem dla urody i znaleźć go możemy w szamponach, odżywkach oraz maskach. Z tego zioła możemy zrobić napar do picia lub płukankę do włosów. Pokrzywa zaś świetnie sprawdza się przy leczeniu trądziku. Do tego oczyszcza organizm z toksyn i nawadnia.

Babkę możemy spotkać na łąkach lub na polanach w lesie. Rośliny możemy użyć możemy jako opatrunku. Wystarczy tylko przyłożyć ją do chorego miejsca i chwilę odczekać. Z babki lancetowatej warto przygotować też syrop. Ma on działanie wykrztuśne. Jest jeszcze krwawnik, który uznaje się za remedium na różne rany. Zioło przyspiesza gojenie, a to nie jedyna jego zaleta. Roślina obniża ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. 

Miętę najczęściej dodajemy do zimnej lemoniady, by nadać jej smaku. Roślina jest ceniona przede wszystkim za wspomaganie układu pokarmowego. Mięta pieprzowa pobudza trawienie i leczy mdłości. Mentol jest składnikiem na przykład środków na katar.

Dziurawiec to kolejne zioło lata. Z niego przygotowujemy napary, które mają działanie przeciwzapalne, moczopędne i przeciwdepresyjne. Nalewka z tej rośliny sprawdzi się również w walce z bakteriami. 






Więcej o: