Szpinak - jak go sadzić i uprawiać? Dzięki tym trikom plony będą obfite

Szpinak - jak go uprawiać? Nie jest to trudne, a co więcej, można go uprawiać przez cały rok. Wystarczy zaledwie mała szklarnia lub... kilka doniczek. Jak to robić, by móc cieszyć się zdrowotnymi właściwościami szpinaku z własnego "ogródka"? Podpowiadamy.

Szpinak to fantastyczne warzywo, które jest doskonałym źródłem folianów, witaminy K, A, E i C. Korzystnie wpływa na wzrok i wspomaga prawidłową pracę jelit. Warto więc nie tylko w sezonie letnim, ale o każdej porze roku, jeść spore ilości tego warzywa.

Zobacz wideo Łosoś w sosie śmietanowym z pomidorkami i szpinakiem

Szpinak - jak go uprawiać? Warto poznać wymagania tej rośliny

Jeśli planujesz uprawę szpinaku w ogrodzie, musisz wybrać słoneczne miejsce. W miejscu zacienionym jego poziom wzrostu nie będzie zadowalający. Do uprawy szpinaku potrzebna jest ziemia próchnicza, niezbyt lekka, wapienna i wilgotna. Zanim posadzimy szpinak, powinniśmy też odchwaścić ziemię.

Dobrze, by szpinak znalazł się w zacienionym miejscu - inaczej może zacząć produkować pędy. To zaś powoduje, że przestaje całkowicie być warzywem spożywczym. 

Kiedy siać szpinak? Temperatura ma znaczenie

Najlepszy okres na wysiew szpinaku przypada od marca do września. Warto wiedzieć, że warzywo to nie przepada za wysoką temperaturą. Najlepiej wysiać szpinak w następujących terminach:

  • marzec - do połowy kwietnia - zbiory odbywać się będą w maju,
  • przełom lipca i sierpnia - plony będziemy zbierać we wrześniu-październiku,
  • wrzesień-październik (w zależności od pogody) - plon wiosenny zbierzemy dopiero w następnym roku.  

Nasiona należy siać na głębokości ok. trzech centymetrów, w rozstawie 20 cm. Odstęp między grządkami powinien wynosić około 30 cm. Jeśli jednak okaże się, że szpinak wyrośnie zbyt gęsto, należy je przerwać. Jeśli szpinak będzie rósł zbyt ciasno, to nie będzie wypuszczał dużych liści, a pójdzie w pędy nasienne.

Kiedy zbierać szpinak? Najlepiej wówczas, gdy liście osiągną ok. 15 cm wysokości. To sygnał, że warzywo jest dostatecznie dojrzałe, by mogło być spożywane.

Więcej o: