Jaka jest aktualna cena jagód za litr? Są różnice między regionami, ale i tak jest bardzo drogo

Cena jagód w 2022 osiągnęła naprawdę wysoki poziom. Dla wielu oznacza to, że być może będą musieli obejść się smakiem. Zobaczcie, jak inflacja podniosła cenę jagód w 2022 roku.

Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Z czarnej jagody przyrządzisz nie tylko kompot i dżem, lecz także... wino

Lato obfituje w owoce takie jak jagody - cena tych zdrowych i pysznych owoców jest niestety dość wysoka. Jest to efekt inflacji, ale są to jednocześnie pierwsze zbiory jagód w tym roku, co niewątpliwie też ma wpływ na ich cenę. Ta w zależności od miejsca nieco się różni. Oto uśrednione ceny jagód w 2022 roku.

Zbiory owoców - zdjęcie ilustracyjneLubelskie. Zaczęły się samozbiory jagody kamczackiej. Ile trzeba zapłacić?

W roku 2022 inflacja poniosła cenę jagód. Jest naprawdę drogo

2022 rok w Polsce przyniósł inflację na poziomie dotychczas niespotykanym. W czerwcu wyniosła 15,6 procent, co jest najwyższym wynikiem od 25 lat. Skutkiem takiej sytuacji są m.in. rosnące ceny. Pisaliśmy o horrendalnych kwotach, jakie trzeba zapłacić za czereśnie, bób, czy drożdżówki z jagodami. Te słodkie wypieki są uzależnione od cen jagód, a te mocno poszły w górę.

Jak podaje portal Dziennik Łódzki, w Łodzi na Górniaku można było kupić pierwsze w tym roku jagody w cenie 10 złotych za ćwierćlitrowy kubek. To daje cenę 40 złotych za cały litr. Z kolei w Poznaniu jest trochę taniej, portal Poznań Nasze Miasto sprawdził, że trzeba tam zapłacić jedynie 25 złotych za litr jagód. Są oczywiście też tańsze wersje około 15 zł za litr, ale to w przypadku gdy sami zbierzemy owoce z prywatnej plantacji. Oczywiście można też zebrać jagody za darmo w lesie, ale nie każdy może sobie na to pozwolić.

Dlaczego jagody kupujemy na litry?

Na koniec jeszcze mała ciekawostka. Dlaczego płacimy za litr jagód, a nie za kilogram? Jest to aspekt praktyczny - osoby, które sprzedają owoce leśne przy drogach (zazwyczaj) odmierzają je poprzez wsypanie do litrowych słoików. Litr jagód waży około 0,60 kilograma. 

Drogie jagodziankiJagoflacja. Ekonomista pokazał cenę jagodzianki. "Jestem w szoku"

Więcej o: