Ogórki z kurkumą - przepis na aromatyczny rarytas zamknięty w słoiku. Kluczowa dla smaku jest zalewa

Aromatyczne ogórki z kurkumą to smaczna przekąska, ale także świetny dodatek do sałatek czy obiadu. To nie tylko ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kiszonych i małosolnych, ale także źródło witamin. Jeśli chcesz, by warzywa były chrupiące i smaczne, przygotuj ta pełną smaku i przypraw marynatę.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe przetwory to coś niesamowitego - smak lata zamknięty w słoiku, po który możemy sięgnąć w dowolnym momencie. Najczęściej przygotowujemy je z sezonowych warzyw i owoców. Na piedestale popularności są oczywiście ogórki, jednak można zrobić je na zupełnie inny sposób niż kiszenie

Ogórki z kurkumą - chrupiąca i aromatyczna przekąska

Najczęściej w naszych piwnicach i spiżarniach goszczą ogórki kiszone i konserwowe, marynowane grzybki i papryka, a także dżemy, soki i sałatki z pomidorów. Warto jednak urozmaicić swoje zapasy i przygotować coś zupełnie innego i równie pysznego. Sezon na ogórki nadal trwa, więc warto spróbować przygotować z nich smaczne przetwory.

Ciekawą i smaczną alternatywą dla kiszonych i małosolnych będą ogórki z kurkumą, które zachwycają oryginalnym wyrazem. Można podawać je jako aromatyczną przekąskę, dodać do sałatki lub zestawić z wieloma daniami obiadowymi. Ich przygotowanie jest banalnie proste, jednak warto poświęcić uwagę zalewie. Powinna mieć właściwe proporcje i odpowiednio dobrane przyprawy - dzięki temu ogórki będą chrupiące a ich smak wyjątkowy. 

Zobacz wideo Pikle z awokado. Przepis na wspaniałą przystawkę w słoiku

Ogórki z kurkumą - przepis na pełen aromatu rarytas

Składniki:

  • 2 kg niedużych ogórków,
  • szklanka octu,
  • 1,5 szklanki cukru,
  • 4 szklanki wody,
  • 2 łyżki gorczycy,
  • 2 łyżki soli,
  • łyżeczkę kurkumy,
  • kwiaty kopru, ziele angielskie, liście laurowe.

Sposób przygotowania:

  1. Ogórki dokładnie myjemy pod zimną wodą, osuszamy i kroimy na ćwiartki. 
  2. Warzywa pionowo i ciasno układamy w słoikach, do każdego z nich dodajemy kwiaty kopru, dwa listki laurowe i dwa ziarenka ziela angielskiego. 
  3. Przygotowujemy zalewę - w czterech szklankach wody rozpuszczamy ocet, cukier, sól, kurkumę i gorczycę. Całość zagotowujemy i odkładamy do ostygnięcia. 
  4. Lekko przestudzoną zalewę wlewamy do wszystkich słoików, które szczelnie zamykamy. Pasteryzujemy przez maksymalnie 10 minut - dłuższy proces sprawi, że ogórki będą miękkie i rozgotowane. 
  5. Słoiki przekładamy do domowej, zaciemnionej spiżarki. 

Poniżej dokładnie opisaliśmy, jak powinien wyglądać proces pasteryzacji. Jest tam również opisany sposób pasteryzowania słoików w piekarniku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.