Lato bez jagodzianek może istnieć, ale po co...? To smak dzieciństwa i wakacyjnej beztroski. Pamiętam, jak przeszło dwadzieścia lat temu nie mogłam doczekać się wakacyjnych poranków, gdy dziadkowie zabierali mnie na wyjście do lasu na jagody. Zbieraliśmy owoce do słoików, a po południu wspólnie piekliśmy jagodzianki.
Ten smak regularnie do mnie powraca, i myślę, że do wielu z was też. Kiedy na ulicy zauważymy kogoś umorusanego jagodami, niektórych z nas zakłuje z zazdrości, a ślinianki zaczną intensywniej pracować. Czym prędzej biegniemy więc do cukierni, żeby zanurzyć zęby w słodkiej bułce pełnej jagód. Jednak gdy podczas stania w kolejce zauważymy cenę jagodzianek, w myślach mówimy do siebie "serio?" - ceny smacznych bułeczek bowiem bywają, co tu dużo mówić - mało przystępne. Dlatego specjalnie dla was postanowiłam sprawdzić, ile kosztuje wykonanie jagodzianek w domu. W tym celu wybrałam się do popularnego marketu, by zapoznać się z cenami składników. Jednak - próżno w nim szukać jagód.
Chciałoby się odpowiedzieć, że w lesie, niestety nie wszyscy mamy czas na kilkugodzinne spacery w poszukiwaniu soczystych owoców. W marketach również bardzo ciężko o świeże jagody. Najczęściej znajdziemy borówkę amerykańską, rzadziej jagodę kamczacką, natomiast jagód ani widu, ani słychu. Najszybciej uda nam się je dostać w małych, osiedlowych sklepikach lub na lokalnym bazarku. Nie brakuje także sprzedawców, którzy oferują świeże jagody przy drogach, przejazdach kolejowych, a także w okolicach często odwiedzanych miejsc, np. przy centrach handlowych lub ośrodkach kulturalnych.
Korzystając ze sprawdzonego przepisu na bułeczki z jagodami, oszacowałam ich cenę. Oto lista składników, z których składa się receptura na jagodzianki, które robię w swoim domu.
Podczas spaceru między sklepowymi półkami w jednym z chętniej odwiedzanych przez Polaków dyskontów, zapoznałam się z cenami poszczególnych produktów. Oto ich cena i przelicznik, ile mniej więcej zapłacimy za podaną w przepisie gramaturę:
I najważniejsze - jagody. Świeże owoce znalazłam dopiero w malutkim osiedlowym sklepiku, który zaopatruje się u lokalnych producentów. Ich cena w tym przypadku to 5 zł 50 gr za 100 g. Także do naszego przepisu należałoby zapłacić za jagody ok. 28 zł.
Z przepisu, którego używam, wychodzi od 14 do 18 bułeczek, w zależności od ich wielkości. Przyjmijmy, że średnio wychodzi ich 16. Z tego wynika, że za jedną, pyszną i mięciutką jagodziankę zrobioną w domu nie zapłacimy więcej niż 2 zł 50 gr.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.