Domowy sposób na mszyce - ekspresowy, ekologiczny i tani. Te metody pomogą wyplenić szkodniki

Domowe sposoby na mszyce mogą okazać się bardzo proste i jednocześnie skuteczne. Alternatywą dla chemicznych i szkodliwych preparatów mogą być kuchenne produkt, które błyskawicznie poradzą sobie z niechcianymi gośćmi. Te metody działają cuda oraz są przyjazne zdrowiu i naturze.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Szkodniki i różne choroby często potrafią narządzić wiele szkód, zmniejszyć plony lub nawet doprowadzić do obumarcia roślin. Jeśli zauważymy, chociażby najmniejsze zmiany warto szybko reagować, by zapobiec dalszemu rozwojowi sytuacji. Domowe metody mogą okazać się niezastąpione, zwłaszcza w walce z mszycami. 

Jak zwalczyć mszyce domowymi sposobami?

Mszyce to małe owady, które zazwyczaj możemy spotkać na liściach roślin. Ze względu na to, że bardzo szybko się rozmnażają - należy zareagować natychmiastowo, by nie narażać roślin i zapobiec ich więdnięciu czy usychaniu. Nie warto odkładać walki z owadami w nieskończoność. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na powodzenie. 

Alternatywą dla chemicznych nawozów czy oprysków mogą okazać się niepozorne produkty, które znajdziemy w niemal każdej kuchni. Ocet, czosnek, drożdże czy soda. Wystarczy odpowiednie przygotowanie i aplikacja, by pozbyć się mszyc. Warto wspomnieć, że niektóre ze sposobów pomogą jedynie po sumiennych i kilkukrotnych powtórzeniach. 

Jedną z najpopularniejszych domowych metod na walkę z mszycami jest mieszanka z octu. Należy przygotować roztwór octu i wody w proporcjach 1:10 i dodać do niego kilka kropel płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną mieszanką trzeba obficie spryskać zaatakowaną roślinę.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Domowe metody na mszyce - jakich produktów użyć? 

Wszechstronne zastosowanie sody jest nam wszystkim dobrze znane. Ten kuchenny produkt może okazać się pomocny także w zwalczeniu roślinnych szkodników. Aby przygotować oprysk, należy w szklance wody rozpuścić ćwierć łyżeczki sody i odrobinie oliwy lub oleju. Całość przelać do dozownika - potrząsnąć i obficie spryskać rośliny. Taki zabieg przyniesie rezultaty po kilku powtórzeniach. 

Drożdże to kolejna skuteczna i ekologiczna metoda. Ten produkt, może bardzo pomóc roślinom ogrodowym i doniczkowym. Stymuluje rozwój systemu korzeniowego i przyspiesza wzrost roślin, sprawiając, że stają się bardzo bujnie. Drożdże są także bogate w wiele cennych substancji, m.in.: węglowodany, witaminy z grupy B, organiczne żelazo, aminokwasy i pierwiastki śladowe - dzięki czemu zasilają korzenie roślin i wchodzą z nimi w symbiozę, jednocześnie chroniąc je przed atakami szkodliwych mikroorganizmów glebowych. Aby przygotować oprysk z drożdży, należy: 

  • 100 g drożdży rozpuść w pięciu litrach wody i dodać 5-6 kropli mydła w płynie.
  • Całość dokładnie wymieszać i odstawić na dwie godziny.
  • Płyn przelewamy do atomizera.
  • Tak przyrządzonym preparatem opryskujemy rośliny, a najlepiej polewamy je od wierzchołka. Roztworem pokrywamy zarówno górną jak i dolną stronę liści.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.