Sernik japoński: ciasto lekkie jak chmurka. Oryginalny przepis zawiera tylko trzy składniki

Sernik japoński to ciasto niezwykle delikatne i puszyste. Przyrządzane jest z kremowego serka i dużej ilości jajek. Z uwagi na swą lekką, piankową strukturę, przywodzi na myśl suflet, a nazywane bywa sernikiem biszkoptowym bądź bawełnianym (angielska nazwa cotton soft japanese cheesecake). Sprawdzamy, jak przygotować sernik japoński.

Sernik japoński: przepis

Jak przygotować sernik japoński? Przepis nie jest zbyt skomplikowany, a satysfakcja podczas jedzenia będzie ogromna!

Składniki:

  • 300 gramów kremowego serka typu philadelphia,
  • 100 gramów (niecałe pół szklanki) drobnego cukru,
  • 6 jajek,
  • 50 gramów masła,
  • pół szklanki mleka,
  • 3 płaskie łyżki mąki pszennej tortowej,
  • 2 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • szczypta soli.

Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Bardzo dokładnie oddzielić żółtka od białek, białka przelać do osobnej miski, szklanej lub metalowej. W drugiej misce umieścić masło (bardzo miękkie lub roztopione i przestudzone), serek śmietankowy, mleko, żółtka, mąkę, skrobię ziemniaczaną oraz sok z cytryny. Wszystko razem zmiksować bardzo dokładnie na gładką masę, najlepiej przy pomocy ręcznego blendera.

Do białek dodać szczyptę soli i ubijać mikserem przez około 2 minuty. Powoli dodawać cukier, po każdej łyżce miksując białko na najwyższych obrotach. Ubitą bezę łączyć porcjami z masą serową z użyciem rózgi kuchennej, aż do całkowitego połączenia wszystkich składników.

Tortownicę o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do przygotowanej formy wlać ostrożnie masę serową. Na dnie nagrzanego do temperatury 165 stopni Celsjusza piekarnika umieścić niską, szeroką blaszkę, wypełnioną do połowy wrzątkiem. Na środkowej półce umieścić tortownicę z sernikiem. Piec przez 30 minut (grzanie góra/dół), następnie ustawić temperaturę na 130 stopni Celsjusza i piec jeszcze przez 25 minut.

Wyłączyć piekarnik, pozostawiając w nim sernik. Ciasto wyjąć dopiero po 30 minutach. W przypadku piekarnika z funkcją pary nie ma konieczności stosowania foremki z wrzątkiem. Ostudzony sernik przed podaniem można delikatnie oprószyć cukrem pudrem bądź udekorować ulubionymi owocami.

Sernik japoński: oryginalny przepis 

Warto wiedzieć, przygotowując sernik japoński, że oryginalny przepis ma zaledwie trzy składniki i jest jeszcze prostszy w wykonaniu.

Składniki:

  • 150 gramów kremowego serka typu philadelphia,
  • 150 gramów dobrej jakości białej czekolady,
  • 4 jajka.

Białą czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, przestudzić i zmiksować na gładko z kremowym serkiem o temperaturze pokojowej i żółtkami jajek. Białka jajek ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Porcjami dodawać ją do masy z serka, żółtek i czekolady, delikatnie mieszając przy pomocy rózgi kuchennej. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, przelać do niej masę serową. Na dnie piekarnika nagrzanego do temperatury 165 stopni Celsjusza umieścić szeroką blaszkę z wrzątkiem. Tortownicę z masą umieścić na środkowej półce. Piec przez 45 minut (grzanie góra/dół). Po tym czasie wyłączyć piekarnik, pozostawiając w nim ciasto. Drzwiczki pieca uchylić nie wcześniej niż po 30 minutach.

Zobacz wideo Sernik baskijski

Sernik japoński z mascarpone

Można przyrządzić też sernik japoński z mascarpone. Ten serek sprawdzi się równie dobrze, jak serek kremowy typu Philadelphia.

Składniki:

  • 6 jajek,
  • 250 gramów serka mascarpone,
  • 140 gramów drobnego cukru,
  • 50 gramów masła,
  • 100 ml mleka,
  • 1 łyżka soku z cytryny,
  • 60 gramów mąki pszennej,
  • 20 gramów skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej,
  • opakowanie cukru waniliowego (lub aromat waniliowy),
  • szczypta soli.

Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, z zewnątrz owinąć ją szczelnie folią aluminiową. Piekarnik rozgrzać do temperatury 200 stopni Celsjusza bez termoobiegu.

Oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z serkiem mascarpone na gładką masę. Masło roztopić w kąpieli wodnej, wymieszać z mlekiem i dodać do masy żółtkowej bez przerywania miksowania. Następnie dodać mąkę, skrobię, sok z cytryny, szczyptę soli i cukier lub aromat waniliowy. Zmiksować na gładką masę.

Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Delikatnie wmieszać je do masy żółtkowej z pomocą rózgi kuchennej. Masa powinna być jednolita i gładka. Przelać do tortownicy, umieścić ją w większym naczyniu żaroodpornym (bądź blaszce) wypełnionym wrzącą wodą tak, by sięgała ona do połowy wysokości zanurzonej formy. Całość wstawić do piekarnika, piec 15 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza, następnie zmniejszyć temperaturę do 130 stopni Celsjusza i piec jeszcze 30 minut.

Po wyłączeniu piekarnika pozostawić w nim sernik na kolejne 40 minut, wyjąć i zostawić do wystygnięcia. Posypać cukrem pudrem.

Sernik japoński z wiśniami

Ciekawą propozycją może być również sernik japoński z wiśniami, jego wykonanie różni się jednak nieco od omawianych wcześniej przepisów. Będzie on miał bowiem spód, upieczony z mąki pszennej, kakao i proszku do pieczenia wymieszanych z cukrem, roztopionym masłem, jajkiem i wystudzonym naparem z kawy. Z wiśni, soku z cytryny, cukru i mąki ziemniaczanej przygotowuje się frużelinę wiśniową, zaś z gotowego sera do serników, ubitej na sztywno śmietany kremówki, żelatyny, cukru pudru i cukru wanilinowego należy sporządzić masę serową, którą układa się na ostudzony spód, a dekoruje się ją wiśniową frużeliną – i pozostawia do schłodzenia na całą noc.

Zobacz też: Ciasto na upały. Jagodowa chmurka z musem. Przepis na zimny deser bez pieczenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA