Ogórki kiszone - przepis babci. "Do tej pory pamiętam, jak wchodziłam na drabinę, by narwać liści"

Ogórki kiszone to obowiązkowa pozycja na liście domowych przetworów na zimę. Przepis babci Krysi nie ma sobie równych, a ogórki wychodzą pyszne i bosko chrupiące. Jak je zrobić? Przydadzą się liście wiśni - bez nich ani rusz.
Zobacz wideo

Moim wielkim szczęściem jest to, że za moim domem jest kawałek poletka, na którym co roku rosną ogórki i jedynym moim problemem jest wymyślanie przepisów, jak je wykorzystać. Dziś jednak postawię na klasykę i chętnie się nią podzielę - ogórki kiszone z przepisu mojej babci są pyszne i chrupiące, ale zawierają dodatek, o którym się zapomina. Moja mama do tej pory wspomina, że jako dziecko pomagała w kiszeniu ogórków - "miałam koszyczek z dwiema rączkami i rozkładany stołeczek. Brałam go i szłam pod wiśnię, żeby narwać liści, bo dziadek nie pozwalał brać drabiny, ale jak nie widział, i tak ją brałam, bo wysoko liście były ładniejsze". Chcesz się przekonać, jak smakowały ogórki kiszone 50 lat temu? Oto przepis.

Ogórki kiszone - przepis babci Krysi

Składniki:

  • ok. 5 kg ogórków gruntowych
  • 3 główki czosnku
  • 5 łodyg kopru wraz z baldachami
  • 2 korzenie chrzanu
  • sól kamienna
  • 2 garście liści wiśni

Ogórki kiszone - sposób wykonania

  1. Ogórki włóż do miski i zalej zimną wodą. Powinny moczyć się godzinę lub dwie. Następnie dokładnie je umyj i odetnij ogonki. Czosnek obierz (zrobisz to błyskawicznie dzięki sprawdzonemu patentowi), a korzeń chrzanu pokrój na kawałki.
  2. Słoiki dokładnie wyparz i osusz. Możesz zrobić to w piekarniku (moja babcia miała do tego specjalny garnek) - ważne, żeby słoiki nie miały żadnych bakterii, wówczas możesz mieć pewność, że ogórki się nie zepsują.
  3. Teraz czas na zalewę. Do garnka wlej wodę (potrzebujesz około pół litra zalewy na słoik o pojemności jednego litra - proporcje łatwo policzysz). Na jeden litr wody potrzebujesz jednej czubatej łyżki soli. Solankę zagotuj i ostudź.
  4. Do każdego słoika na dno dodaj kilka ząbków czosnku, 4-5 listków wiśni oraz jedną łodygę kopru. Dodaj także 2-3 kawałki chrzanu. Następnie ułóż ogórki. Powinny być ułożone pionowo, dość ciasno, jeden obok drugiego. Na wierzch dodaj pozostałe kawałki chrzanu, ząbki czosnku i koper. 
  5. Każdy słoik zalej solanka i szczelnie zakręć. Przechowuj w suchym i ciemnym miejscu.

Ten przepis babci na ogórki kiszone jest w mojej rodzinie od lat i nigdy nie zawiódł. Jeśli zastanawiasz się co zrobić z ogórków na zimę, koniecznie wypróbuj tę recepturę na ogórki kiszone ze wschodniego Mazowsza. 

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.