Więcej ciekawych rad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pasteryzacja to jedna z tych technik konserwowania żywności, której warto się nauczyć. Dzięki niej możemy bowiem zamknąć odrobinę lata w słoikach i cieszyć się wyjątkowym smakiem przetworów jesienią i zimą. Przygotowywanie dżemów, marmolad, czy soków pomaga także ograniczyć marnowanie żywności.
Pasteryzacja, czyli wekowanie, polega na podgrzewaniu słoików bądź weków wraz z zawartością w temperaturze nieprzekraczającej stu stopni Celsjusza. Ten proces pozwala na zniszczenie lub zahamowanie wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych, lub enzymów przy jednoczesnym zachowaniu smaku produktów i uniknięciu obniżenia ich wartości odżywczych. Dobrze zapasteryzowane przetwory można przechowywać w chłodnych miejscach nawet przez kilka lat!
Wiele osób zastanawia się co można wekować? Najczęściej przygotowuje się przetwory z warzyw i owoców, lecz to nie jedyna możliwość. Dzięki wekowaniu możemy również pasteryzować gotowe już potrawy takie jak zupy, bigos czy gulasz.
Niezależnie od preferowanego sposobu, do wekowania należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne jest dokładne umycie, wyparzenie i osuszenie słoików. To bardzo ważne, ponieważ zaniedbanie higieny może sprawić, że nasze przetwory się zepsują.
Tradycyjną i jednocześnie najczęściej stosowaną metodą jest pasteryzowanie przetworów w garnku z wodą. Aby uzyskać pożądany efekt i móc przechowywać żywność przez długi okres wystarczy trzymać się kilku poniższych zasad.
Kolejną metodą jest pasteryzacja w piekarniku. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku wybrania opcji na sucho, sprawdzą się wyłącznie słoiki twist-off. Wersje z elastyczną gumą mogą nie wytrzymać temperatury i spowodować, że przetwory nie będą prawidłowo zawekowane. Ponadto do wekowania w piekarniku należy wybrać słoiki, które nie są uszkodzone. Każde pękniecie, może sprawić, że nasze domowe przetwory nie będą szczelnie zabezpieczone przed utratą świeżości i smaku. Po przełożeniu produktów do szklanych naczyń należy: