Jak przechowywać miód, aby był płynny? Warto poznać te zasady, aby cieszyć się wyjątkowym smakiem

Choć miód jest jednym z najtrwalszych produktów używanych w codziennej kuchni, warto wiedzieć, jak poprawnie go przechowywać. Kilka zasad pozwoli mu nie tylko zachować swoje właściwości, ale także sprawić, by nie krystalizował się zbyt szybko.
Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Miód jest używany w kuchniach niemal na całym świecie. Dodaje potrawom słodyczy oraz indywidualnego charakteru. Używany jest zarówno do komponowania deserów, jak i dań wytrawnych. To wszystko dzięki mnogości rodzajów tego produktu. Jak przechowywać miód, aby jak najdłużej pozostał smaczny i zdrowy?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Skrystalizowany miód to problem? Podpowiadamy jak go przechowywać, aby pozostał płynny

Choć miód należy do składników, które można przechowywać w rozmaitych warunkach, to jednak warto znać pewne zasady, które sprawią, że będzie nam służyć nieco dłużej. Po pierwsze nie lubi on przebywać na słońcu, dlatego stawianie go na parapecie, blacie kuchennym czy innym tego typu miejscu z pewnością nie jest dobrym pomysłem. 

Warto także zadbać o to, aby miód był szczelnie zamknięty, najlepiej w szklanym pojemniku. Najważniejsza jednak jest temperatura. Miód powinien być przechowywany w temperaturze oscylującej pomiędzy ośmioma a dziesięcioma stopniami Celsjusza. 

Kiedy temperatura otoczenia sięga 18 stopni Celsjusza lub więcej, dochodzi do szybszego krystalizowania się słodkiej cieczy. Ten efekt końcowy nazywany jest krupcem.

Ciepło i wilgoć - te dwa czynniki najgorzej wpływają na trwałość miodu, dlatego kiedy wyciągamy go ze słoika, należy używać suchej, drewnianej łyżki. W przeciwnym razie najmniejsza ilość wody, która przedostanie się do miodu, może spowodować rozwój i namnażanie się drożdży, a to z kolei może doprowadzić do fermentacji. 

Jak przechowywać miód? Czy można go mrozić?

Mrożenie miodu będzie świetnym rozwiązaniem jeżeli chcemy go przechować w idealnym stanie na kilka miesięcy. Wszystko to za sprawą spowolnionych procesów chemicznych, jakie w nim zachodzą kiedy temperatura stada poniżej zera.

Nie oznacza to jednak, że wspomniany wyżej krupiec nigdy nie powstanie, jest to bowiem naturalny proces. Na szczęście możemy go odwrócić zaraz po rozmrożeniu. Aby to zrobić, należy rozpuścić miód. Wystarczy tylko umieścić go w gorącej kąpieli wodnej, kiedy się rozmrozi. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.