Ogórki konserwowe - przepis. Przygotuj taką tradycyjną zalewę, a z pewnością będą chrupiące i smaczne

Ogórki konserwowe - przepis na smaczną przekąskę, która sprawdzi się jako dodatek do mięs czy pieczywa. Aromatyczny i chrupiący efekt zagwarantuje odpowiednie przygotowanie zalewy. Proporce są ściśle określone, w przeciwnym razie ogórki będą miękkie i stracą kolor.

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowe przetwory to smak lata zamknięty w słoiku, po który możemy sięgnąć w dowolnym momencie. Najczęściej przygotowujemy je z sezonowych warzyw i owoców. Największą popularnością cieszą się oczywiście ogórki, które możemy przygotować na wiele rozmaitych sposobów.

Ogórki konserwowe w aromatycznej zalewie

Niewielkie, chrupiące ogórki to nieodłączny element sałatek, dodatek do obiadu, czy składnik kanapek, a także najlepsza warzywna przekąska.

Kluczowe w przygotowaniu są odpowiednie proporcje zalewy, w której skład wchodzi woda, ocet, sól i cukier. Nie może zabraknąć także aromatycznych dodatków takich jak korzeń chrzanu, pieprz, czosnek, czy gorczyca. Wybór odpowiednich ogórków także jest bardzo istotny. Warto postawić na te mniejsze, bez skaz i przebarwień. Fani bardziej wyrazistych smaków mogą skusić się także na dodatek papryczki chilli. Pikantny akcent nie zdominuje smaku, a nada mu ciekawy i wyrazisty aromat. 

Zobacz wideo Kiszonki: bogactwo smaku i zdrowia nie tylko zimą

Ogórki konserwowe - przepis na rarytas zamknięty w słoiku

Składniki:

  • 3 kg niedużych ogórków gruntowych,
  • 8 ząbków czosnku,
  • 8 listków laurowych,
  • 8 łodyg kopru wraz z baldachami,
  • 4 łyżki gorczycy,
  • korzeń chrzanu,
  • ziarna pieprzu,
  • ziele angielskie (ok. 10 sztuk).

Składniki zalewy:

  • 1,5 l wody,
  • 500 ml octu spirytusowego,
  • 2 łyżki soli,
  • 4 łyżki cukru.

Sposób przygotowania: 

  1. Zaczynamy od dokładnego umycia, sparzenia i osuszenia słoików. 
  2. Przygotowujemy zalewę - do garnka wlewamy wodę, ocet oraz dodajemy sól i cukier, liście laurowe oraz ziele angielskie. Całość mieszamy i wstawiamy na palnik. Kiedy zalewa zacznie wrzeć, gotujemy przez 10 minut, a następnie odstawiamy do ostygnięcia - ważne, by nie modyfikować proporcji. 
  3. Do każdego ze słoików dodajemy dwa przekrojone na pół ząbki czosnku, dwie łodygi kopru oraz dwa kawałki korzenia chrzanu. 
  4. Dokładnie umyte ogórki układamy pionowo w słoikach - pamiętajmy, by były ściśnięte - to zapobiegnie wypływaniu. Następnie dodajemy łyżkę gorczycy, i zalewamy zalewą. Ważne by w każdej porcji znalazły się dwa liście laurowe i kilka kulek ziela anielskiego.
  5. Szczelnie zamknięte słoiki poddajemy pasteryzacji. Na dno dużego ranka wkładamy bawełnianą ściereczkę, na której układamy słoiki, tak, by się nie stykały. Całość zalewamy wodą do ok. 3/4 wysokości. Zagotowujemy na małym ogniu - od momentu, kiedy woda zawrze, gotujemy jeszcze 10 minut. Słoiki wyciągamy, całkowicie chłodzimy i przechowujemy w chłodnym zaciemnionym miejscu. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA