Więcej ciekawych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Sezonowe owoce i warzywa szczelnie zamknięte w słoiczkach są od dawna stałym elementem naszych spiżarni. Przygotowanie przetworów jest bardzo proste, a efekt zadowoli największych smakoszy. To także świetny sposób na domowe zapasy na jesień i zimę.
Domowe przetwory sprawiają, że możemy w dowolnej chwili przenieść się smakiem do letnich dni i sezonowych produktów, które w większości uwielbiamy. Soki, nalewki, przetwory, czy dżemy to szczególne produkty, które dzięki pasteryzacji i wekowaniu mogą czekać na otwarcie nawet kilkanaście miesięcy. Oprócz uwielbianych przetworów z truskawek, czy wiśni warto przygotować dżem agrestowy.
Przygotowanie dżemu jest bardzo proste i nie wymaga zbyt dużej ilości czasu. Kluczowe okażą się jednak dobrej jakości owoce. Najlepiej wybrać te z własnej uprawy lub od sprawdzonych dostawców.
Podczas przygotowań warto pamiętać także o odpowiednim wyborze słoików. Polecamy mniejsze, szklane naczynia, dzięki nim po otwarciu produkt się nie zmarnuje. Wybierając bardziej ozdobne słoje np. typu wek zagwarantujemy natomiast uroczą prezencję - tak zapakowane przetwory mogą okazać się ciekawym prezentem dla bliskich.
Składniki:
Tradycyjny przepis na dżem agrestowy mówi o wykorzystaniu kilograma owoców na pół kilograma cukru. Do tego wystarczy dodać odrobinę wody. Dzięki tym proporcjom dżem ma zrównoważony, słodko-kwaśny smak. Dla urozmaicenia można dodać także pomarańcze, kiwi lub truskawki. Przepis na taki owocowy duet znajdziesz w naszym artykule: Dżem z agrestu i truskawek - słodki smak lata zamknięty w słoiku. Tradycyjna receptura babci
Sposób przygotowania: