Czy są już grzyby? Są! Sprawdzamy, gdzie ich szukać z pomocą mapy online

Tegoroczne grzybobranie powoli się rozpoczyna, a doświadczeni grzybiarze ruszają już na poszukiwania darów lasu. Czy są już grzyby? Tak! Nie można nazwać tego wysypem, ale pierwsze okazy pojawiają się już na straganach i bazarach. Gdzie ich szukać? Pomocna okaże się mapa online.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Szczyt sezonu na grzyby w Polsce to wrzesień i październik. Nie oznacza to jednak, że już teraz nie można wybrać się na poszukiwania pierwszych łupów. Wiele osób zastanawia się, gdzie wybrać się na grzyby? Z pomocą przyjdzie nam mapa online, którą tworzą sami grzybiarze.

Gdzie są grzyby? W te miejsca możesz udać się na weekendowe grzybobranieGdzie są grzyby? W te miejsca możesz udać się na weekendowe grzybobranie

Czy są już grzyby? Które gatunki już występują? 

Tegoroczna pogoda sprzyja grzybobraniu - wilgotne powietrze i wysoka temperatura to idealne warunki, dla rozwoju tej grupy organizmów. Pierwsze znaleziska można podziwiać na bazarkach i targowiskach. Wczesna pora roku obfituje szczególnie w kurki, podgrzybki, kanie i maślaki. Niestety, zagrożeniem mogą być susze lub chłodne noce, które opóźniają lub uniemożliwiają rozwój grzybów.

Z wizyty w niektórych lasach można już wrócić z pierwszymi zbiorami. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie na grzyby warto się wybrać. W tej kwestii pomocna może okazać się mapa grzybów online i fora grzybiarzy. Wynika z nich, że pierwsze borowiki pojawiły się cztery tygodnie później niż w zeszłym roku i zbierać je możemy przede wszystkim na południu Polski, w centrum (okolice Warszawy), nieopodal Zielonej Góry i w lasach wokół Gdańska oraz Elbląga. Z relacji grzybiarzy wynika jednak, że kurki królują, występują m.in. w powiecie otwockim, pruszkowskim i garwolińskim na Mazowszu. Ostatnio w Borach Tucholskich i lasach nieopodal Bydgoszczy oraz Torunia, znajdziemy mnóstwo kurek i maślaków. Kurki rosną też w powiecie koszalińskim. 

Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Gdzie na grzyby? W tych miejscach zbiory są największe

Mapa grzybów online to narzędzie, które podpowiada, gdzie warto wybrać się na grzyby, by wrócić z pełnymi koszami. W internecie można znaleźć różne fora i mapy grzybów, które na bieżąco informują o zbirach, wysypie i innych istotnych rzeczach. Dużym atutem mapy grzybów jest fakt, że jest ona tworzona na podstawie regularnych doniesień grzybiarzy. Dzięki temu informacje o tym, gdzie na grzyby, są tam bardzo aktualne i potwierdzone zdjęciami zbiorów. 

Popyt na kurki nie bardzo wzrósł po tym jak sieć obiegły tegoroczne ceny, które będziemy musieli zapłacić, chcąc je nabyć na straganach i w warzywniakach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Tegoroczne ceny kurek biją rekordy. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za te uwielbiane grzyby.

Więcej o: