Kiszony czosnek - najprostszy sposób na domową bombę witaminową zamkniętą w słoiku

Kiszony czosnek stanowi idealny dodatek do sałatek, kanapek czy dań głównych, a dla prawdziwych koneserów sprawdzi się doskonale jako przekąska wyjadana wykałaczką ze słoiczka. Dodatkowo jest prawdziwą bombą witaminową i naturalnym antybiotykiem, dlatego warto mieć go w swojej kuchni. Oto najprostszy i niezawodny przepis na kiszony czosnek w słoiczku

Już wieki temu doceniano właściwości zdrowotne czosnku. Stosowano go w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych oraz jako środek przeciwpasożytniczy. Główną zaletą czosnku jest jego działanie antybiotyczne oraz probiotyczne. Hamuje on rozwój bakterii i grzybów, działa przeciwwirusowo, antymiażdżycowo, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Wspomaga układ odpornościowy i oddechowy oraz bardzo korzystnie wpływa na mikroflorę jelit. Doskonale odbudowuje zniszczoną antybiotykami florę bateryjną. Jest to prawdziwa bomba witaminowa!

Słoiki z gotowym, ukiszonym czosnkiem możemy znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością i niektórych supermarketach, taniej jednak będzie wykonać go samodzielne w domu. Poznajcie prosty i sprawdzony przepis na kiszenie czosnku.

Kiszony czosnek - przepis na domową bombę witaminową

Składniki:

  • 10 główek czosnku,
  • 2 liście chrzanu lub korzeń chrzanu,
  • łyżeczka gorczycy,
  • łyżeczka kolorowego pieprzu ziarnistego,
  • ziele angielskie,
  • listek laurowy,
  • łodygi i nasiona kopru (lub tymianku),
  • 3 plastry cebuli,
  • 1 ostra papryczka (można pominąć jeśli nie lubi się ostrych smaków),
  • 2 litry wody,
  • 100 ml soli.

Jak zrobić domowy kiszony czosnek?

1. Na dno słoika wkładamy liście chrzanu lub korzeń chrzanu, plaster cebuli, koper, ziele angielskie, pieprz, gorczycę i ostrą papryczkę.

2. W słoikach dość ciasno upychamy podzielony na ząbki, obrany czosnek.

3. Wodę z sola zagotowujemy.

4. Zalewamy czosnek gorącą zalewą tak, żeby był całkowicie przykryty.

5. Zamykamy słoiki i odstawiamy do ukiszenia.

6. Po ok. 10-14 dniach kiszony czosnek będzie gotowy. Słoiki można przechowywać przez ok. 1 rok w chłodnym miejscu.

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Kiszony czosnek można poddać procesowi pasteryzacji, dzięki czemu nie trzeba będzie przechowywać go w chłodnym miejscu. W momencie podgrzewania traci on jednak znaczną część witamin i właściwości zdrowotnych, dlatego nie jest to polecany zabieg. Mimo to, jeśli preferujemy spasteryzowany czosnek to po 2-4 tygodniach wstawiamy słoiki do garnka i gotujemy przez 10-15 minut, aż przestaną unosić się bąbelki. Chodzi o przerwanie procesu kiszenia. Po tym czasie słoiki schładzamy i wstawiamy do spiżarki lub szafki, w której będziemy je przechowywać. Nie powinny by one wystawiane na promienie słoneczne. 

Więcej przepisów znajdziecie na Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.