W zeszytach z przepisami praktycznie co druga receptura ma jajka na liście składników. Oczywiście nie należy się temu dziwić - trudno znaleźć bardziej uniwersalny składnik niż jajko. Bez jajka nie robimy wielu ciast, pysznych omletów i tradycyjnych kotletów mielonych. To nie tylko składnik dodający i decydujący o smaku, ale także środek spajający na przykład masę mięsną. Tylko co zrobić, jeśli nie mamy pewności, czy jajko, którego chcemy użyć, jest świeże?
Jajka możemy spokojnie przechowywać do kilku tygodni, oczywiście w odpowiednich warunkach. Paradoksalnie, jajka nie powinny być trzymane w lodówce - lepiej sprawdzą się kuchenne szafki. Tylko co zrobić, jeśli musimy dodać do potrawy jajko, które kupiliśmy dawno, lub nawet nie pamiętamy kiedy? Przyda się szklanka wody. Najlepiej zimnej.
Kiedy chcemy sprawdzić, czy jajko nie jest zepsute, przyda się szklanka zimnej wody. Należy włożyć do niej jajko i obserwować. Jeśli w całości opadło na dno - jest świeże. Jeśli z kolei pionowo stoi, może mieć około dwóch tygodni. Takie jajko świetnie sprawdzi się do ciast oraz łatwo będzie się obierać ugotowane na twardo. Jeśli z kolei jajko swobodnie unosi się na powierzchni, lepiej je wyrzucić - na pewno jest zepsute.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.