Jak oczyścić kurki? Ania Starmach zdradza najprostszy sposób na oczyszczenie grzybów. Wystarczy jedna czynność

Jak oczyścić kurki? Ania Starmach zdradza swój niezawodny i prosty sposób na szybkie oczyszczenie grzybów. Wystarczy ta jedna prosta czynność i nie będziecie musieli się więcej martwić o piasek w waszym sosie grzybowym. Koniecznie tego spróbujcie.

Kurki to jedne z ulubionych grzybów Polaków. Świetnie smakują w jajecznicy, przerobione na sos, w zupie czy z makaronem i śmietaną. Każdy amator grzybów docenia ich smak, a do ich zakupu nie zniechęca nawet często dość wysoka cena. Sezon na nie trwa od czerwca do października i uwarunkowany jest poziomem wilgotności w lesie. 

Kurki należą do najzdrowszych grzybów.

Posiadają wiele składników odżywczych takich jak witamina B1, B6 oraz D. Są dobrym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, fosforu czy potasu oraz kwasu foliowego i niacyny. Mało osób zdaje sobie sprawę, że kurki są lepszym źródłem beta-karotenu niż marchewki czy pomidory, a do tego są niskokaloryczne - w 100 g maja 32 kcal. Posiadają również właściwości antybakteryjne, głównie przeciwko bakteriom wywołującym zatrucia pokarmowe. 

Każdy amator grzybowych smaków nie raz spotkał się z sytuacją gdy przez złe oczyszczenie grzybów, piasek strzelał mu między zębami. Raczej nikt nie jest fanem zupy grzybowej z takimi dodatkami. Aby unikać zatrucia, nieprzyjemnego posmaku oraz w skrajnych przypadkach-zepsucia i wyrzucenia całej potrawy, podpowiadamy najprostszy i najszybszy sposób na oczyszczenie grzybów. Ania Starmach podzieliła się nim na swoim blogu, gwarantując skuteczności tej metody. Dzięki tej jednej czynności będziemy mogli cieszyć się pełnią grzybowego smaku bez obawy o piasek strzelający między zębami. 

Jak oczyścić kurki?

Kurki wsadź do dużej miski i posyp je solą. Zalej świeżo ugotowaną wodą, po czym delikatnie poruszaj je łyżką. Dzięki temu zgromadzony na grzybach piasek opadnie na dno miski. Kurki wyłów łyżką cedzakową. Aby mieć pewności, że nasze grzyby są odpowiednio czyste, powtórz czynność trzy razy. 

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Więcej informacji znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: