Jak zrobić przecier pomidorowy ze świeżych pomidorów? Łatwy przepis na domową passatę

Domowy przecier pomidorowy jest źródłem wielu witamin, ale przede wszystkim dostarcza organizmowi dużą dawkę potasu i sodu. Warto zatem przyrządzić go ze świeżych pomidorów właśnie latem, by móc korzystać z jego dobrodziejstw w pozostałe pory roku.
Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Jeśli nie lubimy pomidorów ze względu na ich konsystencję, a zdarza się to wyjątkowo często, to warto przygotować z nich przecier. Dzięki temu dostarczymy organizmowi wiele cennych składników, dodając go do różnych potraw. 

Przecier pomidorowy ze świeżych pomidorów, czyli polska passata

Przecier pomidorowy jest używany nie tylko w polskiej, ale ogólnoeuropejskiej kuchni. To nic innego jak domowa passata używana przez obywateli Włoch, Grecji czy Hiszpanii. Bez niej nie byłoby możliwe stworzenie takich dań jak zupa krem, ale także greckie danie zwane "Soutzoukakia", czyli niewielkie mięsne klopsiki z dodatkiem przecieru pomidorowego.

Aby móc zawsze ugotować zdrowe i pożywne danie z dodatkiem passaty warto przygotować jej zapasy latem, by później sięgać po nią w dowolnym momencie. Nasz przepis jest prosty i bardzo pomocny.

Składniki:

  • 6 kg pomidorów,
  • 2 łyżki soli,
  • oregano, bazylia, sproszkowany czosnek (opcjonalnie).

Aby przecier pomidorowy miał odpowiednią konsystencję, należy wybrać mięsisty gatunek pomidorów. Najlepiej sprawdzą się malinówki, lub lima.

Więcej ciekawych porad i przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Domowa passata. Przepis na wykonanie przecieru ze świeżych pomidorów

  1. Pomidory bardzo dokładnie myjemy. Za pomocą noża nacinamy je na krzyż u podstawy. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się skórki po ich sparzeniu. Ta metoda ułatwia obieranie pomidorów.
  2. Zagotowujemy dużą ilość wody. Do wrzątku wrzucamy ponacinane pomidory i pozostawiamy na około dwie minuty.
  3. Po tym czasie wylewamy wodę, kiedy pomidory lekko przestygną, obieramy je ze skóry.
  4. Usuwamy z ich środka twardą białą szypułkę i kroimy warzywa na ćwiartki. Wrzucamy do dużego garnka.
  5. Na małym ogniu gotujemy pomidory, często mieszając, aby nie doprowadzić do ich przypalenia.
  6. Jeżeli chcemy uzyskać gładką konsystencję, to przecieramy całość przez sito i wrzucamy z powrotem do garnka. W ten sposób pozbędziemy się pestek. Możemy także zblendować całość.
  7. Gotując przecier na wolnym ogniu, dodajemy sól. W tym samym momencie możemy wsypać pozostałe zioła jeżeli chcemy, aby nasza passata miała określony charakter.
  8. Do umytych i wyparzonych uprzednio słoików wlewamy gorący przecier pomidorowy i zakręcamy. Odwracamy słoiki do góry dnem i pozostawiamy do ostygnięcia.
  9. Możemy także wykonać pasteryzację, wkładając słoiki z passatą do garnka z wodą i gotować je przez około 15 minut.

Ważne! Jeśli decydujemy się na pasteryzację, musimy na dno garnka położyć ściereczkę oraz zadbać o to, aby rozmieścić słoiki tak, by pod żadnym pozorem nie stykały się ze sobą w trakcie gotowania. W przeciwnym razie mogą popękać.

Więcej o:
Copyright © Agora SA