Przepis na korniszony sprzed lat. Takimi zajadali się nasi dziadkowie na imprezach w PRLu

Przepis na korniszony znany jest już od wielu, wielu lat i tak samo długo (albo jeszcze dłużej) trwa uwielbienie Polaków do ogórków konserwowych. Sposób wykonania jest bardzo prosty, jednak ten przepis zawiera mniej cukru, niż w recepturach stosowanych dziś, wszak w Polsce Ludowej cukier był towarem deficytowym. Niemniej jednak korniszony wychodzą pyszne i bosko chrupiące.
Zobacz wideo

Przepis na korniszony nikomu nie powinien sprawiać problemu, przygotowanie jest szybkie, łatwe i przyjemne. Warto trzymać się jednak proporcji, które są bardzo łatwe do zapamiętania. Zobacz, jak łatwo możesz zrobić korniszony, które stanowiły najlepszą "zagrychę" na imprezach w czasach PRL.

Przepis na korniszony - poznaj smak chrupiących ogórków sprzed kilkudziesięciu lat

Składniki:

  • 3 kg niewielkich ogórków gruntowych
  • 3 l wody
  • 0,5 l octu spirytusowego
  • 6 łyżek cukru
  • 3 łyżki soli
  • 2-3 korzenie chrzanu
  • 1 większa główka chrzanu
  • ziele angielskie, liście laurowe, pierz ziarnisty, gorczyca biała
  • koper razem z baldachami

Kirniszony - sposób wykonania

  1. Ogórki porządnie umyj. Słoiki wyparz i osusz, czosnek obierz (ząbki możesz przekroić na pół), korzeń chrzanu też obierz i pokrój na kawałki tak, by w każdym słoiku znalazły się co najmniej 4.
  2. Na dno każdego słoika połóż gałązkę kopru, dodaj kilka ząbków czosnku, kilka kawałków chrzanu, łyżeczkę gorczycy oraz 3-4 liski laurowe oraz kilka ziarenek pieprzu.
  3. Do słoików włóż ogórki. Układaj je w pozycji pionowej dość ciasno. 
  4. Przygotuj zalewę. Wlej wodę do garnka, dodaj cukier, sól oraz 8-10 kulek ziela angielskiego i zagotuj.
  5. Gorącą zalewą zalej słoiki z ogórkami i szczelnie zakręć. Następnie włóż słoiki do dużego garnka (dno wcześniej wyłóż ściereczką). Słoiki zalej wodą do wysokości ok. 3/4 i zagotuj. Pasteryzuj przez 10 minut od chwili zagotowania. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Takie korniszony smakują obłędnie, a dodatkowo są cudownie chrupiące. Z własnego doświadczenia podpowiem, że najlepiej zrobić korniszony od razu z podwójnej porcji, bo mogą nie wytrzymać do zimy - takie są pyszne.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.