Oprysk z miedzianu na pomidory. Jak go bezpiecznie stosować? O tym musisz pamiętać

Miedzian to preparat do ochrony roślin przed chorobami. W Polsce jest bardzo popularny w amatorskiej hodowli drzew owocowych oraz warzyw. Jednak dużo osób popełnia błędy stosując ten środek. Zapoznaj się naszymi radami, żeby tego uniknąć.

Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Miedzian jest (jak sama nazwa wskazuje) preparatem na bazie miedzi, a ściślej rzecz biorąc, jego substancją aktywną jest tlenochlorek miedzi. Środka używa się w walce z takimi chorobami roślin jak:

  • zaraza ziemniaka na pomidorach,
  • antraknoza,
  • rdza,
  • septorioza liści,
  • zaraza ogniowa,
  • kanciasta plamistość bakteryjna.

Jednak, aby zwalczyć problem nie wystarczy po prostu spryskać nim rośliny. Trzeba trzymać się określonych reguł, aby nie zaszkodzić ani sobie, ani otoczeniu. Zobaczcie, co musicie wiedzieć o stosowaniu miedzianu na pomidory i nie tylko.

Miedzian na pomidory. Kiedy i jak używamy oprysku?

Miedzianem spryskujemy pomidory wyłącznie z dwóch powodów:

  • na liściach pojawiły się objawy choroby,
  • zapobiegawczo - gdy rośliny chorowały rok wcześniej.

Kiedy i jak spryskiwać tym preparatem warzywa? Przede wszystkim wymagana jest odpowiednia temperatura - minimum 6 st. C lub więcej. Nie wolno spryskiwać roślin np. podczas wiosennych przymrozków. Oprócz tego musi być pochmurno i bezwietrznie. Nie używamy miedzianu w pełnym słońcu i w deszczu. Spryskując należy zadbać, aby środek nie kapał z roślin na ziemię.

Sama substancja jest szkodliwa po dostaniu się do oczu i ust. Jest bardzo niebezpieczna dla organizmów wodnych i dla pszczół. Nie wolno jej stosować na rośliny, które są zapylane przez owady. Z tego względu na spryskane pole nie można wchodzić, dopóki preparat nie wyschnie. Z kolei zbiory pomidorów (a także jabłek, gruszek, czereśni, wiśni, winorośli, porzeczki czarnej, ogórka i fasoli szparagowej) można przeprowadzić dopiero tydzień (lub później) po ostatnim oprysku.

Jak stosować miedzian na pomidory? Preparatem można zabezpieczyć rośliny od momentu pojawienia się kwiatów do chwili, w której dojrzeje przynajmniej połowa z owoców. Miedzian można użyć dwa lub trzy razy w sezonie wegetacyjnym w odstępach 7 - 10 dni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.