Stonki są wrogiem każdego ogrodnika i działkowicza. Pojawiają się wczesną wiosną i atakują rośliny. Okazuje się, że nie tylko chemiczne sposoby są skuteczne w walce z tym szkodnikiem. Najpierw warto sięgnąć po domowe sposoby. Efekt takich naturalnych mieszanek może cię zdziwić.
Gnojówka z pokrzywy - do przygotowania takiego oprysku potrzebujemy kilograma świeżej pokrzywy i 10 l wody. Pocięte rośliny zalewamy wodą i odstawiamy do fermentowania na około cztery do pięciu dni. Przed opryskiwaniem należy rozcieńczyć gnojówkę wodą w stosunku jeden do 10.
Mączka bazaltowa - mielimy skałę bazaltową - stosujemy formę sypką, nie rozcieńczamy wodą. Gotową mączką należy opylać rośliny, zużywając od kilograma do dwóch produktu na każde 100 metrów kwadratowych upraw. Najlepiej zrobić to w bezwietrzny i suchy dzień, z samego rana.
Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wyciąg z wrotyczu - aby go przygotować, należy zalać 10 litrami wody 300 g ziela, po czym odstawić preparat na całą dobę. Po upływie 24 godzin rozcieńczamy go wodą w stosunku jeden do dwóch. Preparat ten jest pomocny nie tylko w walce ze stonką, lecz również z mszycami, gąsienicami bielinka kapustnika, etc.
Chude mleko - litr chudego mleka rozcieńcz w 10 litrach wody. Tak przygotowany specyfik przelej do butelki i używaj od razu.
Pędy jałowca - wywar z pędów jałowca może być skuteczny w walce ze stonką. Aby przygotować napar, weź kilka pędów jałowca i zalej 10 litrami gorącej wody. Odstaw na kilka godzin i przed użyciem przecedź.