Jak odkamienić czajnik? Pomogą m.in. obierki z ziemniaków

Nawet najlepszy, najdroższy czajnik nie jest gwarantem krystalicznie czystej wody. Po pewnym czasie na dnie urządzenia zaczyna osadzać się kamień, który nie tylko psuje smak gotowanej wody, ale może też doprowadzić do uszkodzenia czajnika. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów, które pozwolą pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Czajnik to jedno z najczęściej używanych urządzeń w naszych domach. Każdego miesiąca nalewamy do niego dziesiątki, jeśli nie setki litrów wody. Choć urządzenie to nie wymaga specjalnej, codziennej pielęgnacji, po jakimś czasie zaczyna się na nim osadzać kamień. Im twardsza woda - tym szybciej nastąpi ten proces. I choć kamień na dnie czajnika niekoniecznie możne nam zaszkodzić, z pewnością nie wpływa korzystnie na czas eksploatacji urządzenia i smak wody. Tłumaczymy, jak łatwo się go pozbyć. 

Odkamienianie czajnika. Cztery domowe sposoby 

Choć na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo specjalistycznych produktów do odkamieniania, warto najpierw zajrzeć do kuchennej szafki. Z pewnością znajdziemy tam jeden z potrzebnych produktów.

1. Postaw na ocet

To chyba najbardziej znany sposób na wiele domowych zabrudzeń. Skutecznie rozprawi się też z kamieniem. Wystarczy, że wlejemy szklankę octu i pół szklanki wody do czajnika, a następnie włączmy urządzenie i zostawimy mieszankę w środku na minimum pół godziny. Cały osad powinien zniknąć wraz z wylaniem octu. Następnie warto umyć dokładnie wnętrze czajnika i zagotować kilka razy wodę. W ten sposób pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu.

2. Pomogą... obierki z ziemniaków

Mniej popularną metodą, która idealnie wpisuje się w trend zero-waste, jest wykorzystanie resztek z obiadu. Wystarczy wrzucić do czajnika obierki z ziemniaków i zalać wodą. Następnie wodę gotujemy, pozbywamy się obierków i ponownie gotujemy czystą wodę. Po takim zabiegu urządzenie powinno być czyściutkie.

3. Zastosuj sok z cytryny lub kwasek cytrynowy

Jeśli nie mamy w domu octu, walczyć z kamieniem możemy też z pomocą soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Będzie to nieco delikatniejsza forma ingerencji, ale jeśli czajnik nie jest mocno zabrudzony, powinna pomóc równie dobrze. Jeśli zdecydujesz się na sok z cytryny, wyciśnij go jedną szklankę, a następnie wlej ją do urządzenia i poczekaj godzinę. Po tym czasie umyj komorę i zagotuj czystą wodę. Jeśli zaś chcesz wykorzystać kwasek cytrynowy - wsyp jedną torebkę i wypełnij czajnik do połowy. Zagotuj wodę i odczekaj dwie godziny. Następnie zagotuj czystą wodę. Gotowe!

4. Wszechstronna soda

W roli odkamieniacza doskonale sprawdzi się też soda oczyszczona. Wystarczy, że wsypiemy dwie czubate łyżki sody do czajnika i zostawimy na 20 minut. Następnie płuczemy urządzenie i myjemy dokładnie. Warto też zagotować kilka razy wodę, bo soda zostawia charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.